نماد اعتماد فروشگاه اینترنتی

گارانتی محصولات فروشگاه

آشنایی با بیماریهای قناری - 3

آشنایی با بیماریهای قناری - 3

آشنایی با بیماریهای قناری - عفونت روده، اسهال، چاقی، بیماریهای پا

  • عفونت روده:

علایم : پاشیده شدن فضله به بیرون در حالیكه به رنگ سبز می باشد .


مداوای بیماری: گرما ی محیط نگهداری پرنده بیمار بین 30 تا 32 درجه باشد. تاباندن نور مادون قرمز ، استفاده از چای معمولی ، ذغال پرنده . در صورت وجود زخم های ویروسی ، استفاده از انتی بیوتیك ها یا سولفونامید مؤثر است.

  • اسهال:

علایم: فضله آبكی ، كثیف بودن اطراف مخرج ، كم اشتهایی و بی تفاوتی نسبت به محیط اطراف.

علل بیماری: ترس و هیجان ، جریانات متغییر هوا ، تغییرات شدید دما ، خوراك فاسد.
همچنین مصرف غذاهای مانده و كثیف توسط پرنده می باشد مانند دانه های كپك زده و مانده. آب كثیف و سبزیهای ترشیده یا مرطوب و پر از قطرات آب.


درمان: استفاده از یك قطره روغن كرچك یا روغن زیتون برای رد كردن عامل بیماری به دهان پرنده ریخته شود. چند قطره از داروی اكسیرویتریول (Elixir de vitriol ) و چند قطره تنتور اوپیوم (Tin.de.Opium ) به آب آشامیدنی قناری اضافه شود. پس از بهبود قناری باید تا چند روز از مخلوط زرده تخم مرغ سفت شده رنده شده به علاوه بیسكویت كوبیده شده برای تغذیه قناری استفاده كرد و به آب آشامیدنی آن بجای داروهای قبلی از داروهای مقوی آهنی مانند سولفات دو فر استفاده كرد.


البته چنانچه مقعد پرنده به فضولات آلوده شده است و یا پرهای آن به هم چسبیده اند باید با قیچی پرهای موضع را بچینید. و محل آنرا با روغن ضد سوزش چرب كنید. بهتر است قبل از آن نیز پرنده را با آب نیم گرم حمام دهید.
بعضی از پرورش دهندگان نیز به جای آب آشامیدنی به پرنده دوغ میدهند و این كار تا بهبودی پرنده ادامه می یابد.

  • چاقی:

علایم: سنگینی ، عدم علاقه به پرواز ، تنفس شدید ، وجود مشكلاتی در موقع تولك


علل چاقی: تغذیه غلط ، وجود بیش از اندازه دانه های پر چربی مانند تخم آفتاب گردان ، شاهدانه و دانه كتان در رژیم غذایی قناری


مداوای چاقی: تغذیه پرنده با خوراك هایی همچون ارزن ، میوه و سبزی . پرواز دادن پرنده در محیطی همچون پاسیو یا اتاق به صورت روزانه


توجه : مبارزه با چاقی قناری توسط گرسنگی دادن با آن امری اشتباه است كه میتواند مشكلات جدی ای را برای پرنده به همراه داشته باشد.

  • بیماریهای پا :

علایم : ظاهر شدن لایه سخت بر روی پا و انگشتان ، وجود پینه در پاها و توجه بیشتر پرنده به ناحیه پاها


علل بیماری: رعایت نكردن بهداشت در محل نگهداری پرنده مخصوصا كثیف بودن میله های نشیمن پرنده


مداوا: پینه ها را باید با آب گرم و یا محلول بابونه با احتیاط شتشو داد و سپس به میزان كم پماد كامازول یا پنی سیلین مالیده شود. كف قفس پرنده نیز باید مخلوطی از ماسه و خاك قرار داده شود.

ارسال نظر

* نام:
* ایمیل: (منتشر نمی شود)
   وب سایت: لطفا آدرس سایت خود را وارد کنید با http://)
* نظر:
کد را وارد نمائید