نماد اعتماد الکترونیکی

گارانتی محصولات فروشگاه

لانه سازی و تخم گذاری قناری و مراقبت از تخم ها

لانه سازی و تخم گذاری قناری و مراقبت از تخم ها

لانه سازی و تخم گذاری قناری و مراقبت از تخم ها

پس از مطمئن شدن از آمادگی قناری نر و ماده هر دوی آنها را باید در یك قفس پهلوی هم قرار داد. در چند روز اول ممكن است به نظر آید كه با یكدیگر جنگ می كنند اما این علامت خوبی است كه حكایت از جفت خوردن آنها است.


چنانچه مشاهده شود كه ماده قناری اقدام به كندن پرهای سینه خود می كند و یا پنبه و چیزهای دیگری را در قفس جمع می كند ،‌ موقع آن رسیده كه اقدام به لانه گذاری در قفس شود.


اغلب قناریها با گذاشتن اولین و بعضی با گذاشتن چهارمین تخم ، لانه سازی را به پایان می رسانند. بنابراین اگر وسایل لانه سازی زودتر در قفس قرار داده شود ، قناری پس از تمام كردن لانه ، دوباره آن را خراب می كند و مجددا آن را می سازد . این عمل ممكن است در بعضی از قناریها موجب بی حوصلگی و خستگی شود و لانه ی نامرتب و نامنظمی داشته باشند.
اگر مشاهده شود كه قناری لانه خوبی نمی تواند بسازد بهتر است در ساختن لانه به او كمك شود.


در مدتی كه قناری نر و ماده پهلوی هم هستند و تا قبل از تخم گذاری باید هفته ای یكی دو بار به آنها غذای تخم مرغی و یا همطراز آن داده شود. اما همین كه زمان تخم گذاری ماده قناری فرا رسید باید غذای تخم مرغی قطع شود.
تعداد تخم قناری از 2 تا 8 عدد متغییر می باشد. اما به طور معمول 4 عدد می باشد. قناری ماده معمولا بین ساعت 6 تا 7 صبح اقدام به تخم گذاری می كند. معمولا قناری تخمهای خود را پشت سر هم و هر روز یكی از آنها را می گذارد.


تخمهای اول تا سوم بهتر است برداشته شود و بجای آن تخم مصنوعی و یا تخمهای خراب شده از لانه های قبل قرار داده شود و در عصر روز سوم كه تخم چهارم گذاشته می شود همه آنها را به لانه برگردانده و تخمهای مصنوعی از لانه خارج شود. برای برداشتن و قرار دادن تخم ها در لانه بهتر است از یك قاشق چایخوری استفاده شود تا به پوسته ظریف تخم ها صدمه ای وارد نشود.


پس از اینكه آخرین تخم گذاشته شد بهتر است لانه برای آخرین بار مرتب شود و به گوشه و زیر لانه داروی ضد كنه قناری با احتیاط پاشیده شود .
معمولا 14 تا 15 روز طول می كشد تا جوجه ها از تخم بیرون آیند. در این مدت باید غذای ساده و هفته ای یكبار نیز غذای تخم مرغی به قناری داده شود.
بعضی اوقات پرده داخلی تخم قناری به علت گرما و خشكی هوای اتاق به اندازه ای خشك می شود كه جوجه قناری قادر به پاره كردن آن نمی باشد و در نتیجه نخواهد توانست تا از تخم بیرون آید و تلف خواهد شد.


بعضی اوقات نیز نصف بدن جوجه از تخم خارج شده ولی به علت پرده خشك شده خلاصی جوجه به طور كامل از تخم عملی نمی شود در این موقع برس كوچكی از پشم شتر را باید در آب گرم فرو برده و با آن پرده داخلی تخم را تر نمود.
برای جلوگیری از این پیشامد در روزهای آخر ، همه روزه باید قدری آب به كف اتاق قناریها پاشیده شده و یا یك ملافه خیس در آن آویزان كرد.
از صبح روز چهاردهم باید منتظر خروج اولین جوجه از تخم باشید. چنانچه تا عصر روز چهاردهم شكافی در تخمها مشاهده نشد باید از تخمها امتحان به عمل آید تا از خراب نشدن آنها مطمئن شوید.


امتحان تخم قناری به این ترتیب صورت می گیرد:


یك ورقه مقوا را كه یك طرف آن سیاه رنگ باشد را برداشته و سوراخی _ كمی تنگ تر از قطر تخم قناری _ در آن ایجاد نمایید. این ورقه را در دست چپ به طوری كه شست در طرف سیاه آن قرار گیرد نگاه میدارند سپس تخم قناری را با انگشت شست و سبابه دست راست برداشته و در مقابل سوراخ مقوا ، در برابر روشنایی نگاه داشته و به داخل آن نگاه كنید. اگر تخم شفاف باشد دلیل بر این است كه تخم نطفه نداشته و اگر لك یا نقطه های تیره داشته باشد علامت آن است كه تخم به علتی فاسد شده است. اگر تخم سیاه و حاجب ماوراء بود حتما دارای جوجه می باشد. این تخمهای جوجه دار را به لانه بازگردانید و تا صبح روز پانزدهم منتظر بمانید. اگر تا آن موقع هم تخمها به حال خود باقی ماندند با یك چوب سر تیز و یا ته سوزن در سر پهن تخم ، یك سوراخ كوچك ایجاد نمایید و آن را به لانه بازگردانید. یكی دو ساعت صبر كنید . اگر پیشرفتی در سوراخ ایجاد شده در تخم حاصل نشد آنرا در امتداد نوك جوجه ، توسعه دهید تا تمام نوك ظاهر شود و مجددا آن را به لانه بازگردانید تا جوجه خودش را آزاد نماید.


تخمی كه جوجه زنده یا مرده در آن دارد چنانچه در ظرف آب قرار دهید ، تا نصفه در آب فرو می رود. و اگر آنرا در روی سطح صافی قرار دهید بر خلاف جاذبه زمین بر روی سر نوك تیز خود می ایستد.


به هر حال باید به این نكته توجه كرد كه تا جایی كه ممكن است اجازه دهیم تا خود جوجه از تخم خارج شود و در صورت نیاز تنها با سر پهن تخم جوجه عملی را انجام داد و هرگز با سر نوك تیز تخم ،كاری انجام ندهیم.

جهت خرید تخم مصنوعی بر تصویر زیر کلیک کنید

خرید تخم مصنوعی

خرید تخم مصنوعی

لطفا پرسشها و نظرات خود را در کادر زیر وارد کنید

درج نظر

ارسال نظر

* نام:
* ایمیل: (منتشر نمی شود)
   وب سایت: لطفا آدرس سایت خود را وارد کنید با http://)
* نظر:
کد را وارد نمائید