نماد اعتماد الکترونیکی

گارانتی محصولات فروشگاه

نکاتی در مراقبت از جوجه های قناری

نکاتی در مراقبت از جوجه های قناری

نکاتی در مراقبت از جوجه های قناری
 
 


هر دقیقه از روز اول تا آخر روز سوم برای جوجه های قناری از دقایق حیاتی محسوب می شوند. بنابراین از قبل از تولد جوجه ها باید به این دقایق توجه نمود._ چون جوجه ها معمولا در روز چهاردهم از تخم در می آیند ، عصر روز سیزدهم باید كمی غذای تخم مرغی یا همطراز آن در قفس قناری قرار داده شود تا صبح زود ماده قناری بتواند با آن جوجه ها را تغذیه كند.

_چنانچه مشاهده شد كه ماده قناری در تغذیه جوجه ها كوتاهی می كند باید او را برای تغذیه تحریك و تشویق نمود. اگر در بررسی چینه دان جوجه ها مشاهده شد كه به جوجه ها كم غذا داده شده است بهتر است با دست به جوجه ها غذا داده شود. این كار هر روز غروب باید انجام شود.

_ از روز سوم میتوان به جیره غذایی قناری شاهدانه خرد شده اضافه كرد اما قبل از آنكه جوجه ها لانه را ترك كنند و ماده قناری شروع به ساختن لانه ی جدید نماید ، باید قطع شود
.
_ از روز پنجم به بعد میتوان مقدار كمی تخم كلم قمری نیز به جیره غذایی جوجه ها اضافه كرد.

_ غذای تخم مرغی باید تازه به تازه به قناری داده شود. بهتر است روزی سه مرتبه عوض شود تا از تولید باسیل كنه قناری در غذای تخم مرغی و ظرف آن جلوگیری شود.

_ شاهدانه پوست شكسته یكی از غذاهای مورد علاقه قناریها است. شاهدانه بر رشد بدنی و چاقی جوجه ها موثر است. البته باید از مرغوب بودن دانه ها اطمینان حاصل كرد.

_ گاهی اوقات دیده شده كه ماده قناری به علت بیماری و حتی به خاطر جوانی یا دوست نداشتن غذای جدید ، از تغذیه جوجه ها دوری می كند. در این هنگام دادن یك برگ تازه كاهو میتواند ماده قناری را تشویق به تغذیه جوجه ها نماید. البته باید كلیه سبزیها قبل از آنكه به قناری داده شود شسته شده و رطوبت آنها كاملا گرفته شود.

_ موقعی كه جوجه قناریها تازه از تخم درآمده اند همواره باید به آنها توجه داشت. بسیار اتفاق می افتد كه جوجه ای از لانه به كف قفس می افتد . در این مواقع باید سریعا آن را در میان دستان خود قرار داده و با نفس گرم به آن بدمید تا بدنش گرم شده و سپس آن را در لانه قرار دهید.

_ در صورت مردن جوجه در لانه قبل از فاسد شدن ،‌ آن را از لانه خارج سازید.

_ وقتی كه پر و شاه پر جوجه ها نمایان می شود ممكن است قناری ماده پرهای جوجه ها را بكند. این عمل به واسطه دو عامل اتفاق می افتد یكی بیماری و دیگری تهیه لانه جدید برای تخم گذاری مجدد می باشد.بیماری قناری در این موقع بیشتر به خاطر پیدایش كنه قناری می باشد و برای رفع آن باید از داروی مخصوص استفاده شده و قناری و جوجه های آن را به قفس تمییز دیگری منتقل نمود. چنانچه علت پركندن ماده قناری برای ساختن لانه ی جدید باشد در اینجا دو وضع پیش می آید. در صورتی كه جوجه ها به حد كفایت رشد كرده باشند و بتوان آنها را از ماده قناری جدا نمود باید آنها را به یك قفس دیگر منتقل نمود. اگر جوجه ها به حد كفایت بزرگ نشده اند در این صورت باید برای آنها لانه تازه درست كرد و در لانه نیز پر كاه و یا چیزهایی مشابه قرار داد تا قناری ماده را سرگرم كرده و از كندن پرها باز دارد. در این هنگام در صورتی كه قناری نر از قناری ماده جدا می باشد باید آن را به قفس بازگرداند._ به جوجه های جدا شده از مادر ، باید تا هفته ششم غذای نرم تخم مرغی داده شود. تازه بودن غذاها بسیار مهم است.

_ هوای تازه ، ورزش و نور آفتاب از عوامل مهم برای تقویت ورشد جوجه قناریها می باشند.

_ قناری های جوان و سالم بین 8 تا 12 هفتگی دوره تولك آنها آغاز می شود_ لازم است تا هنگامی كه جوجه ها بتوانند مستقلا و بدون كمك والدین تغذیه نمایند شبها دیرتر بخوابند زیرا شبهای طولانی بهار و گرسنه ماندن جوجه ها میتواند باعث ضعیف شدن آنها گردد. بنابراین بهتر است در این مدت لامپ اتاق قناریها دیرتر خاموش شود.


برای تهیه یك غذای پرورشی خوب و مقوی برای جوجه ها میتوانید از این دستور غذایی استفاده كنید:


به تناسب تعداد جوجه ها تخم مرغ ، آب پز كرده و پوست آن را كنده و از الك بگذرانید.
به اندازه نصف حجم تخم مرغ ، جو پوست كنده آرد شده به آن اضافه نمایید.
مقدار دو عدد بیسكویت بدون خامه ، خرد كرده و به مخلوط مورد نظر اضافه نمایید.
به اندازه یك قاشق مربا خوری آرد برنج نیز به این مخلوط بیفزایید و آنرا خوب مخلوط كنید.


تا حدود یكماه هر روز صبح به اندازه كافی از این مخلوط به جوجه ها بدهید. این غذای مقوی موجب رشد سریع جوجه ها و تقویت بنیه آنها می شود._ چنانچه در دوران تغذیه جوجه ها توسط قناری ها مشاهده شد كه پرهای جدار سینه قناری ماده خیس و لزج شده و همچنین آشیانه و بدن جوجه ها نیز خیس و لزج می باشد یقینا قناری ماده به اسهال و استفراغ مبتلا شده است.

در چنین مواقعی باید غذای تخم مرغی را از قفس خارج ساخته و ظرف آب و دانه را كاملا شست .

كاغذ كف قفس را نیز تعویض نموده و ظرف آب ولرم برای حمام كردن قناری در قفس قرار داد و محیط را نیز گرم نگهداشت .

آشیانه جوجه ها نیز باید تعویض گردد .

بجای غذای تخم مرغی میتوان از تركیب آرد جو و مقدار كمی آرد برنج و بیسكویت خرد شده كه به وسیله شیر ، نم دار شده است استفاده كرد.

این مخلوط باید به صورت دانه دانه در آمده شده باشد و روزی سه بار تعویض گردد.

دانه های تخم خرفه ، تخم شلغم و تخم چغندر را خیس كرده و در اختیار قناری نر و ماده قرار دهید.

روزانه یك برگ كاهوی كوچك بدون نم نیز برای بهبود قناری در قفس قرار گیرد.

لحظه بیرون آمدن جوجه قناری از تخم

درج نظر

لطفا پرسش ها و نظرات خود را در کادر زیر وارد کنید

درج نظر

ارسال نظر

* نام:
* ایمیل: (منتشر نمی شود)
   وب سایت: لطفا آدرس سایت خود را وارد کنید با http://)
* نظر:
کد را وارد نمائید