نماد اعتماد فروشگاه اینترنتی

گارانتی محصولات فروشگاه

مقدمه ای بر شناخت کاسکو و طوطی

مقدمه ای بر شناخت کاسکو و طوطی

مقدمه ای بر شناخت کاسکو و طوطی


کاسکو (طوطی خاکستری) با نام علمی Psittacus erithacus در غرب و مرکز آفریقا زندگی می کند.این طوطی دارای دو نژاد کنگو و تیمنه می باشد.نژاد کنگو از جثه ای بزرگتر و روشنی پرهای دم نسبت به نژاد تیمنه می باشد. طوطی خاکستری آفریقایی از اکثر طوطی ها بزرگتر می باشد.طول بدن نژاد کنگو 12 تا 14 اینچ و نژاد تیمنه حدود 10 اینچ می باشد .هر دو نژاد دارای دمهای خیلی کوتاه و قرمز رنگ میباشند و اگر چه نسبت به سایر طوطی ها دارای پر و بال رنگارنگی نیستند اما به واسطه هوش و قدرت سخن گویی بالا بسیار مورد توجه می باشند.


طوطی خاکستری در طبیعت بسیار اجتماعی می باشد.این پرندگان بدلیل داشتن امنیت بالاتر و همچنین علاقه به همنشینی با سایر همنوعانشان بصورت گله ای زندگی می کنند.این احساس دوستی می تواند در یک پرنده خانگی به دوستی با انسان تبدیل شود به طوریکه پرنده به راحتی عصبانیت یا ناراحتی صاحبش را تشخیص داده و نسبت به آن عکس العمل نشان دهد. بدلیل زندگی اجتماعی، این پرنده به محبت و توجه زیادی نیاز دارد و بی توجهی نسبت به این پرنده باعث ایجاد افسردگی و اضطراب در آن می گردد.در این حالت پرنده اغلب حالت تهاجمی داشته و پرهای خود را می کند.این طوطی نیاز به توجه و در صورتی که وقت کافی برای گذراندن با آن را ندارید از خریدش صرفنظر کنید. دلیل شهرت این پرنده هوش باور نکردنی آن است،آلکس،طوطی ای که توسط دکتر Irene Pepperberg آموزش داده شده می تواند کارهایی در حد یک کودک چهار ساله از قبیل تشخیص رنگ ، شکل و تعداد اشیا انجام دهد.توانایی سخن گوئی این پرنده افسانه ایست.


طوطی های خاکستری توانایی یادگیری بیش از صد لغت را دارند همچنین می توانند بسیاری از این لغلات را تشخیص داده و کاملا درست استفاده نمایند.علاوه بر این می توانند هر صدائی را که می شنوند از قبیل صدای تلفن یا یک پرنده را تقلید کنند. آموزش دادن به پرنده به واسطه هوش و حس کنجکاوی اش بسیار شیرین و سرگرم كننده است.اگر می خواهید پرنده شما یک عبارت خاص را تکرار نماید.به شکل های مختلف این عبارت را بیان کنید،یک بار با صدای بلند یکبار با صدای کم و یکبار با صدای کودک و یا هر صدای دیگر و موقع آموزش مستقیما به پرنده نگاه کنید به این صورت پرنده می فهد که شما می خواهید او این لغت را نیز تکرار کند.


اجازه دهید پرنده بداند در مورد چه صحبت می کنید. همیشه یک صاحب مسئولیت پذیر باشید،هیچگاه به پرنده لغات اشتباه یاد ندهید
همیشه اسباب بازیهای متنوعی را در اطراف و داخل قفس پرنده قرار دهید تا حوصله حیوان سر نرود، در غیر اینصورت پس از مدتی پرنده به مشکلات رفتاری مبتلا خواهد شد.با تغییر دادن اسباب بازیها و بازی کردن با حیوان، پرنده را همیشه فعال نگاه دارید. این پرنده از میوه های تازه ، سبزیجات ،غله ،میوه های مغزدار وبذر گیاهان تغذیه می کند.در صورتی که از غذای آماده استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید که این غذا مخصوص طوطی های بزرگ بوده و تازه باشد. این پرنده می تواند گل کلم ،هویج،اسفناج ،ذرت و تقریبا هر نوع سبزیجاتی را بخورد و اصلا نگران تکه تکه کردن این سبزیجات نباشید آنها دارای منقار بسیار قوی می باشند، اجازه دهید خود پرنده غذایش را تکه تکه کند.او به راحتی می تواند یک سیب یا پرتقال را تکه کرده و بخورد ، اجازه دهید پرنده از منقار خود استفاده کند بعلاوه با این کار مدتی نیز سرگرم خواهد بود.


دادن غذاهای انسان از قبیل نان به پرنده ایرادی ندارد ولی دقت کنید که پرنده نباید غذاهایی از قبیل شکر،روغن حیوانی ، شکلات ، کافئین و نمک بخورد. طوطی خاکستری اصلا پرنده کوچکی نیست هر چند دم بلندی مثل یک ماکائو (طوطی آمازون) ندارد اما به یک قفس نیاز دارد که بتواند بالهای خود را از هم باز کند وهمچنین از دیواره آن بالا رود.اندازه قفس حد اقل باید 36 در 36 باشد برای طوطی های بزرگتر بهتر است قفس را بزرگتر در نظر بگیرید. میله ای که در قفس برای نشستن پرنده تعبیه می شود باید حد اقل دارای قطر یک سانتیمتر باشد تا پرنده به راحتی بر آن بنشیند.


بخاطر داشته باشید که این پرنده یک طوطی بزرگ است و طوطی ها جویدن را دوست دارند این بدین معنی است که اگر قفس پرنده را نزدیک یک کار شیک چوبی یا پارچه ای قرار دهید پرنده نسبتا سریع آنرا از بین می برد.این خطای پرنده نیست جویدن جزئی از وجود این پرنده است. طوطی های خاکستری حدود 40 تا 60 سال زندگی می کنند.این طوطی پرنده سالمی است و بسیار کم بیمار می شود. شایع ترین بیماری این پرنده پر کنی می باشد که بر یک بیماری جسمی یا روانی دلالت می کند.این بیماری زمانی آشکار میشود که پرنده بصورت جدی شروع به کندن پرهای خود می کند. پرنده حتی می تواند نقاطی از بدنش را کاملا بی مو کند. اگر پرنده شما این رفتار را از خود نشان داد به سرعت به یک دامپزشک مراجعه کنید تا در صورتی که پرنده مشکل جسمانی داشته باشد تشخیص داده شود.بیماریهای جسمانی مانند: یک بیماری انگلی،یک آلرژی غذایی یا کمبود مواد غذایی. در صورتی که هیچکدام از علائم بیماری جسمی وجود نداشته باشد احتمالا پرنده به یک بیماری روحی دچار شده است که از دلایل اصلی آن می توان به ترس یا تنهایی اشاره كرد. درصوتی که به یک دامپزشک خوب مراجعه کنید می تواند به شما در مورد رفتار با پرنده آموزش دهد.بهترین راهنمائی می تواند این نکته باشد که پرنده را از آسیب در موقع پرواز حفظ کنید. خیلی از پرنده ها هنگامی که خارج از قفس هستند و بالهایشان کوتاه نشده آسیب می بینند.این پرنده ها اجازه پیدا می کنند آزادانه پرواز کنند و در هنگام پرواز به دیوار ، آینه و یا پنجره ها برخورد می کنند و آسیب می بینند. پرنده ای که بالهایش کوتاه شده نمی تواند خارج از قفس پرواز کرده و به خود آسیب برساند. پرنده ای كه از زمان جوجه بودن از مادر جدا شده و توسط یک انسان تغذیه شده است برای نگهداری بسیار مناسبب است. چنین پرنده ای به راحتی به انسان خو گرفته و به او اعتماد می کند.بسیار کم اتفاق می افتد که آنها نسبت به صاحب جدید خود حالت تهاجمی داشته باشند.با این حال دقت کنید که جوجه باید به سنی رسیده باشدکه به تنهایی غذا بخورد در غیر اینصورت پرنده برای رفتن به یک محیط جدید خیلی جوان است.یک پرنده فروش آگاه هیچگاه چنین پرنده جوانی را نمی فروشد. طوطی خاکستری می تواند یک دوست حیرت انگیز برای صاحبش باشد که می تواند جذابیتهای زیادی برای صاحبش ایجاد کند. طوطی و صاحبش می توانند مدتهای زیادی با هم سرگرم باشند.اما همانند دیگر حیوانات خانگی، کلید این کار توجه به پرنده است.طوطی خاکستری زمانی طولانی زندگی می کند و می تواند برای صاحبش زندگی شادی را بوجود آورد.


طوطی خاکستری در طبیعت بسیار اجتماعی می باشدو جهت حفظ امنیت بیشتر و همچنین علاقه به همنشینی با سایر همنوعانشان بصورت گله ای زندگی می کنند.این احساس دوستی می تواند در یک پرنده خانگی به دوستی با انسان تبدیل شود


کاسکوهای آفریقایی، پاکستانی، سوریه ای !؟!؟!


هیچ کاسکویی به نام کاسکوی پاکستانی، سوری و غیره وجود ندارد و تمام کاسکوهای وحشی بدون استثناء از محیط طبیعی نقاط مرکزی و غربی آفریقا صید شده و سپس به بازارهای پرنده در سایر كشورها جهت فروش منتقل می شوند.. لذا خریداران کاسکو باید بدانند که منشأ تمام کاسکوها قارۀ آفریقا است. کاسکوها در نقاط مختلف این قاره، بر حسب میزان فراوانی غذا، جثه های متفاوتی دارند. همچنین رنگ کاسکوها در نقاط مختلف قاره آفریقا به علت شرایط مختلف نور خورشید و رطوبت هوا، قدری با هم تفاوت دارد، ولی تمام کاسکوها از لحاظ قدرت یادگیری سخن گویی، مشابه هم هستند. تاکنون تلاشهایی کم و بیش برای تکثیر کاسکو در برخی از کشورها به عمل آمده و عدۀ معدودی توانسته اند با تلاشهای بسیار، این پرنده را در کشور خودشان نیز تکثیر کنند.قبل از خرید كاسكو بهتر است بدانید!


همواره پدید اوردن شرایط مطلوب برای نگهداری از حیوان مورد کار اسانی نیست . حیوان استحقاق داشتن شرایط مطلوب خود را دارد زیرا به خواسته خود نزد ما نیامده بلکه این ما بوده ایم كه او را طلب نموده اید. او نیاز به جای مناسب و نگهداری صحیح و توجه زیاد دارد .تمامی اینها نیازمند صرف وقت و داشتن صبر و حوصله و همچنین هزینه دارد. همواره باید بیاد داشت كه طوطی یک پرنده وحشی محسوب میشود و جانور وحشی باید با ظرافت خاصی به انسانها و محیط جدید خود عادت داده شود.
بیاد داشته باشید كه كاسكوها پرندگانی اجتماعی بوده و نیازمند توجه از جانب شا هستند. بی توجهی موجب خواهد شد تا آنها افسرده و بیمار شوند. اگر شغل شما به صورتی است كه روزانه بیش از شش ساعت در منزل نیستید حتما باید فردی از افراد خانواده در منزل و محلی كه كاسكو نگهداری می شود حضور داشته باشد و به او توجه كند. در این مورد باید مطمئن شوید كه سایر افراد خانواده نیز از روش برخورد و رفتار با كاسكو آگاهی كامل دارند.


به این نكته توجه كنید كه برخی از طوطی ها (و كاسكوها) طول عمری به اندازه آدمی و حتی بیشتر دارند و در برخی مواقع رفتاری نظیر بچه ها داشته و هرگز بالغ و اگاه مانند یک انسان نمی شوند بنا براین مجازات نمودن انها جر اثر سو ء و عدم اطمینان برای آنها حاصل دیگری نخواهد داشت.


قبل از رفتن به مسافرت و یا ماموریتهای شغلی و ... حتما پرنده خود را به فردی بسپارید تا در غیاب شما از آن نگهداری كند.
نگهداری كاسكو و طوطی نیازمند وقت و حوصله است. مخصوصا كه بطور روزانه باید محل نگهداری آن را تمییز كرد زیرا هر روز تعدادی پرهای ریز و درشت از بدن آنها جدا شده و در فضا پراكنده می شوند. كاسكوها عادت دارند تا غذای خود را تكه تكه كرده و به اطراف پراكنده كنند و مخصوصا عادت به جویدن هر چیزی دارند و مهمتر از همه اینكه با وجود همه ی اینها بطور روزانه نیاز به آموزش دارند. كاسكوها نیاز دارند تا آنها را نیز همچون یكی از افراد خانواده دوست بدارید و به آن توجه كنید.


چند نكته درباره كاسكو:


1. بسیار قوی هستند و در صورت عصبانیت می توانند گاز بگیرند یا پنجه بكشند .
2. تجارت بین المللی آن منع قانونی دارد .
3. از خانواده پستاسی : 180 درجه گردن می چرخد .
4. در نژاد كنگو : رنگ دم قرمز
5. رنگ چشم بالغ زرد
6. 50 تا 60 سال عمر می كند .
7. تمامی شریط آب و هوایی را تحمل می كند .
8. نوع تقلید صدا به شخصیت پرنده ، نحوه نگهداری و توجه به پرنده بستگی دارد .
9. در هنگام عصبانیت عدسه چشم خود را تنگ می كنند و گاز شدیدی می گیرند .
10. در هنگام آموزش ، بایستی ناخن های پرنده را گرفت ولی مواظب بود سیاهرگ را نزد .
11. برای اشباع از تخریب بهتر است به پرنده شاخ و برگ داده شود .
12. اگر پرنده از محیط زیست خود دور شود نمی تواند به محل زندگی خود بازگردد ، چون جهت شناس ندارد .
13. لانه را در شكاف درختان قدیمی می سازد و 3 تا 5 تخم می گذارد و 30 روز میخوابد ، پرنده ماده روی تخم ها می خوابد و نر از او مراقبت می كند – نر جوجه ها را تغذیه می كند.
14. جوجه ها پس از 10 هفتگی لانه را ترك می كنند .
15. خوراك آنها : جوانه ها ، دانه ها ،‌میوه ها و هسته ها و غنچه ها می باشد .لطفا پرسش ها و نظرات خود را در کادر زیر بنویسید

درج نظر

ارسال نظر

* نام:
* ایمیل: (منتشر نمی شود)
   وب سایت: لطفا آدرس سایت خود را وارد کنید با http://)
* نظر:
کد را وارد نمائید