نماد اعتماد فروشگاه اینترنتی

گارانتی محصولات فروشگاه

بررسی فیزیكی جوجه كاسكوها

بررسی فیزیكی جوجه كاسكوها

بررسی فیزیكی جوجه كاسكوها

بررسی جوجه کاسکوهای دم سیاه


جوجه کاسکوها از زمان خروج از تخم تا یک هفته چشمانشان بسته است. در 4 تا 6 هفتگی از والدین جدا می شوند و تا سه ماهگی توسط صاحب خود با دست تغذیه می شوند. این جوجه ها هرگز خوی وحشی نمی گیرند و لذا نسبت به جوجه های وارداتی وحشی، همواره می توان از وضعیت اهلی آنها لذت برد. جوجه های دم سیاه را می توان در 6 ماهگی و جوجه های دم قرمز را در 12 ماهگی تحت آموزش سخن گویی قرار داد. البته دم سیاه ها ممکن است تا 12 ماهگی و دم قرمزها تا 18 ماهگی سخن گویی را شروع نکنند. این جوجه ها حدوداً تا 10 الی 12 ماهگی چشمانی به رنگ سیاه یکدست دارند. بدن آنها به عوامل بیماری زا بسیار حساس است و به همین دلیل موارد تلف شدن در بین نوع وحشی آنها زیاد دیده می شود. بدیهی است میزان تلفات جوجه های دست پرورده (غیر وحشی) بسیار کمتر است، زیرا چنین جوجه هایی هرگز تحت فشارهای فیزیکی و روحی عملیات صید، حمل و نقل و جابه جایی و رفتارهای خشن صیادان، عوامل واسطه و غیره قرار نمی گیرند. همچنین جوجه های دست پرورده از بدو خروج از تخم در فضای بهداشتی با غذایی بسیار عالی و رسیدگی و مراقبت فراوان صاحب خود قرار می گیرند و اساساً به خاطر قرار نگرفتن تحت انواع استرس و شرایط غیر بهداشتی و گرسنگی و تشنگی، میزان تلف شدن آنها بسیار کمتر از چشم سیاههای وحشی است.جوجه های چشم سیاه قابل خریداری از بازار معمولاً با سنی بیشتر از 5 ماهگی قابل تهیه اند. این جوجه ها به علت مقاوم نبودن در مقابل بیماریها و قرار گرفتن تحت شدیدترین تنشهای فیزیکی و روانی از زمان صید تا رسیدن به پرنده فروشیها، بسیار مستعد تلف شدن هستند، به طوری که میزان تلفات آنها ضمن چند روز بودن در پرنده فروشیها نیز بسیار بالاست. لذا هر کسی میل به خرید جوجه های چشم سیاه دارد، باید دو موضوع را خوب بداند تا متعاقباً از خرید خودش و نیز از پرنده فروش گله مند نشود: (1) ریسک تلفات جوجه های چشم سیاه در سه ماه اول ورود به خانه ها حدود 40 درصد است. (2) جوجه های دم سیاه در سن 6 تا 12 ماهگی و جوجه های دم قرمز در سنین 12 تا 18 ماهگی قدرت گفتن اولین کلمه را پیدا می کنند و هر ادعایی زودتر از این زمانها باطل است. (3) هوش و حافظه تمام کاسکوها از بدو تولد تا دست کم 35 سالگی ثابت است.


با این حال، وقتی کاسکو به سن 7 سالگی برسد، به خاطر وارد شدن به مرحله ی تولید مثل، از قدرت یادگیری و حال و حوصله حرف زدنش کاسته می شود و مقداری از فکر و آمادگیهای کاسکو از 7 سالگی به بعد به سمت تشکیل زندگی خانوادگی و پرورش جوجه ها متمرکز می شود و به همین میزان از علاقه آن نسبت به یادگیری یا گفتن آموخته ها کم می شود (نه از هوش و حافظه آن). طبق آخرین نتیجه گیری ها، چشمان جوجه ها از بدو تولد تا 10 الی 12 ماهگی سیاه یکدست باقی می ماند


بررسی جوجه کاسکوهای چشم دودی

سن این جوجه ها حدود 12 تا 24 ماه است. مقاومت آنها به بیماریها بیشتر از جوجه های چشم سیاه و کمتر از جوجه های چشم طوسی است. پس از یک دوره 3 تا 5 ماهه آماده یادگیری سخن گویی می شوند. این جوجه ها از همه نظر مابین جوجه های چشم سیاه و چشم طوسی قرار دارند. خرید آنها نسبت به چشم سیاه ها از لحاظ تلفات با ریسک کمتری مواجه است، ولی مقاومت آنها در مقابل بیماریها کمتر از گروه سنی بعد (چشم طوسی ها) است. ضمناً همان طور که قبلاً گفته شد، هوش و حافظه تمام جوجه ها و بالغ ها حداقل تا 25 سالگی یکسان است، اما از 7 سالگی به بعد به علت وارد شدن کاسکوهای بالغ به فاز طبیعی و غریزی تشکیل خانواده، بر حسب شرایطی که صاحب آنها برایشان ایجاد می کند، به میزان کم و بیش از علاقه آنها به یادگیری و سخن گویی کاسته می شود. در هر حال از لحاظ میانگین قابلیت یادگیری و سخن گویی، بین تمام جوجه های دم سیاه و دم قرمز از مانی که اولین کلمه را یاد می گیرند تا 7 سالگی که به طور غریزی علاقه مند تشکیل خانواده می شوند، هیچ تفاوتی وجود ندارد.


بررسی جوجه کاسکوهای چشم طوسی

جوجه کاسکوهای چشم طوسی، سنی بیش از 2 سال دارند. آنها دوره خطرناک حساسیت شدید به بیماریها را گذارانده اند و از لحاظ مقاومت به بیماریها، به مراتب قوی تر از جوجه های جوان تر هستند. چشم طوسی ها با گذراندن یک دوره 3 ماهه برای اهلی شدن، قدرت یادگیری سخن گویی را پیدا می کنند و به نظر می رسد برای کسانی که قصد خرید یک کاسکوی وحشی برای سخن گویی دارند، این گروه مناسب ترین هستند.
بررسی کاسکوهای بالغ چشم سفید
اینها کاسکوهای بالغی هستند در سن 5/3 الی 4 تا 5/6 الی 7 سالگی. مقاومت آنها به بیماریها نسبت به جوجه ها بیشتر است و پس از اهلی شدن، همانند جوجه ها به آمورزش سخن گویی جواب می دهند.


جوجه کاسکو آفریقایی

بررسی کاسکوهای چشم زرد جوان

در حدود 7 سالگی، چشم کاسکوهای بالغ از حالت مایل به سفید ، به حالت زرد کمرنگ تغییر رنگ می دهد، هیچ اطلاعاتی در دست نیست که دلیل تغییر رنگ چشم کاسکوها در سنین مختلف را نشان دهد. همچنین معلوم نیست که چه ارتباطی بین تغییر رنگ چشم کاسکو از سفید به زرد و به وجود آمدن غریزه جفت طلبی وجود دارد، اما ما می دانیم که با زرد شدن رنگ چشم کاسکوی بالغ، غریزه جفت طلبی و تشکیل خانواده در کاسکوها به وجود می آید.


جوجه کاسکوها به طور متوسط از 15 ماهگی قادر به سخن گویی می شوند و قدرت یادگیری و نیز قدرت سخن گویی را تا 7 سالگی به خوبی حفظ می کنند و با ورود به مرحله تمایل غریزی به تشکیل خانواده در حوالی 7 سالگی، به علت متوجه شدن بخشی از حواس آنها به جفت خود یا خانواده خود؛ یعنی جفت + جوجه های خود یا قرار گرفتن تحت تنش جنسی در صورت نداشتن جفت؛ ممکن نیست که بتوانند همانند قبل، تمام قدرتشان را روی یادگیری سخن گویی از صاحب خود یا سخن گفتن صرف کنند. لذا برخلاف تصور غلط رایج، این طور نیست که در سن 7 سالگی، هوش و حافظه کاسکو کم شود، و بسیار طبیعی است که با ورود کاسکو به این حالات طبیعی، دیگر صاحب کاسکو نباید انتظار یادگیری یا سخن گویی از آن همانند گذشته را داشته باشد.


در طبیعت که کاسکوها به صورت گله ای زندگی می کنند،؛ از حدود 6 سالگی برای خود همسر انتخاب می کنند و طبق روالی که در چرخه تولید مثل دارند، کاسکوی ماده متعاقب جفت گیری تخم گذاری می کند، به مدت 30 روز روی تخم هایش می خوابد و با خارج شدن جوجه های از تخم، همانند دیگر مادرها به پرورش جوجه هایش اقدام می کند. اما مقارن خوابیدن کاسکوی ماده روی تخم ها، کاسکوی نر حفاظت از لانه و غذا آوردن برای کاسکوی ماده را به عهده می گیرد و وقتی جوجه ها درآمدند، کار تغذیه برای جوجه ها توسط نر و ماده صورت می گیرد. از این پس نر و ماده جوجه ها را تا 3 ماهگی غذا می دهند و پس از 3 ماهگی با یاد دادن پراز به جوجه ها، کل افراد خانواده کاسکو، لانه را ترک می کنند و به گله کاسکوهای موجود در آن ناحیه از جنگل می پیوندند و با آنها به زندگی گله ای مشغول می شوند.

کاسکوی نر و ماده در شرایط زندگی در خانه ی انسان نیز همین مراحل را می گذرانند و تا حدودی با شرایط غیرطبیعی که صاحبشان برای آنها فراهم می کند، خودشان را سازگار می کنند.


حال اگر کاسکو به مرحله علاقه غریزی تشکیل خانواده برسد و صاحبش برای آن جفت فراهم نکند و آن کاسکو نتواند مطابق غریزه اش به جفت و بچه های مورد نیازش برسد، چنین کاسکویی دچار تنش جنسی می شود و در این حالت به مقدار کم تا بسیار زیاد ممکن است پرهای خودش را بکند. جالب است که این تمایل غریزی به شکل یک دایره (چرخه) به طور مرتب در زندگی کاسکو تکرار می شود؛ یعنی این که وقتی شروع شود، هورمون های جنسی از تخمدان کاسکوی ماده و بیضه های کاسکوی نر تشرح می شود و کاسکو یا هر پرنده یا حیوان را وارد حالتی به نام طلب جنسی می کند. در این حالت اگر کاسکو جفت داشته باشد، به طور طبیعی جفتگیری می کند و دچار تنش جنسی نمی شود و اگر جفت نداشته باشد، حتماً دچار تنش جنسی خواهد شد و چون تنش جنسی آن را آزار می دهد، کاسکو واکنشی فیزیکی به شکل «کندن پرهایش» نشان می دهد. بنابراین دقت داشته باشید که در این حالت، اگرچه ممکن است شما بتوانید کاسکو را در طول روز با انواع سرگرمی ها سرگرم کنید، اما در اغلب صبح ها ملاحظه می کنید که کاسکو در طول شب به مقدار کم تا زیاد پرهایش را کنده و روی سینی کف قفس ریخته است.


در این مرحله اگر صاحب کاسکو برای آن جفت تهیه کند و کاسکو تشکیل خانواده دهد، به خصوص کاسکوی ماده به خصوص در هنگام مستی و سپس خوابیدن روی تخم هایش، از حرف زدن می افتد و پس از درآمدن جوجه ها از تخم به کار نگهداشتن و تغذیه جوجه هایش می پردازد و به ندرت حرف می زند و شاید حرف زدنش قطع شود. قطع شدن حرف زدن مادر جوجه ها تا وقتی جوجه هایش را مراقبت می کند ادامه خواهد یافت و وقتی صاحب کاسکو جوجه ها را از آن جدا می کند، برای یکی دو ماه به حرف می آید ـ البته نه مثل سابق و مجدداً با شروع مرحله بعدی تخمگذاری و خوابیدن روی تخم ها و پرورش جوجه ها حرف زدنش قطع خواهد شد، به طور کلی حتی پرحرف ترین کاسکوهای ماده از وقتی مادر می شوند به ندرت حرف خواهند زد. البته در نرها که همیشه آماده جفت گیری هستند و مشکلات تخم گذاری و خوابیدن روی تخم ها را ندارند. شدت سخن گویی آن ها کمتر کاهش می یابد. اما در نرها نیز سخن گویی متعاقب خوابیدن ماده روی تخم و پس از آن کم می شود، زیرا نرها نیز وظایفی در نگهبانی لانه و محافظت از ماده کاسکو و سپس تغذیه جوجه کاسکوها را دارند.


البته توجه داشته باشید که اگر شما یک جفت برای کاسکوی خودتان فراهم کنید و شرایط تولید مثل طبیعی آن ها را فراهم کنید، در هر نوبت 3 تا 5 تخم سالیانه 6 تا 10 تخم و به طور متوسط 5 تا 7 جوجه از آن ها به دست خواهید آورد

جوجه کاسکو


بررسی کاسکوهای چشم زرد میان سال

این کاسکوها معمولاً در سن بیشتر از 15 سالگی از محیط طبیعی صید می شوند یا جوجه هایی بوده ا ند که در خانه ها اهلی و سخن گو شده اند و اکنون به سن میانسالی رسیده اند. مقاومت آنها به بیماریها بسیار خوب است؛ به آموزش سخن گویی کمتر از چشم زردهای جوان و جوجه ها پاسخ می دهند و برای جوجه کشی بسیار مناسب اند. کاسکوها در حالت وحشی، هر چه سن بیشتری داشته باشند؛ طول مدت اهلی کردن آن ها 1 تا 2 ماه بیشتر؛ آموزش پذیری آنها برای سخن گویی دشوارتر؛ قدرت یادگیری آنها کمتر و مقاومت آنها به بیماریها بیشتر از گروههای سنی پایین تر است. اساساً باید کاسکوها را از 7 سالگی به بعد وارد زندگی خانوادگی کرد و از آنها جوجه کشی کرد. کاسکوهای میانسال سنی از 16 سال تا 25 یا 30 سال دارند و بهترین مورد مصرف آنها وارد کردنشان به برنامه جوجه کشی است .


تقریباً نیمی از مردمی که کاسکوهای بالغ سخن گو در خانه دارند، از پرکنی شدید کاسکوهای خود ناراحتند. اینها باید بدانند که کاسکویشان به احتمال بسیار قوی ماده است و نیاز به جفت دارد. کاسکوهای نر سخن گوی پیشرفته موجود در خانه ها، بسیار کمتر دچار پرکنی می شوند و معمولاً به قیجی کردن دم خود در کار پرکنی اکتفا می کنند. لذا کسانی که کاسکوهای نر سخن گو دارند، حتی در سنین بالا با مشکل «پرکنی، کاهش قدرت سخن گویی و یادگیری»، به میزان بسیار کمتری از صاحبان کاسکوهای ماده مواجه می شوند.


به طور کلی کاسکوهای چشم زرد وحشی، چون مدت زیادی در حالت وحشی زندگی کرده اند، دیرتر رام می شوند؛ دیرتر حرف زن را یاد می گیرند و وقتی حرف زدن را شروع کنند، هر چه سن بیشتری داشته باشند، کلمات یاد گرفته را کمتر تکرار می کنند. برای جوجه کشی فقط کاسکوهای چشم زرد مناسبند. این کاسکوها مقاومت زیادی در مقابل بیماریها دارند، اما به خصوص مادۀ آنها در دوره های جفت خواهی، پرکنی می کنند و صاحب کاسکو باید بداند که چگونه از شدت پرکنی آن کم کند یا یک جفت قابل پذیرش به آن عرضه کند.


بررسی کاسکوهای چشم زرد مسن

این کاسکوها در سن بیشتر از 25 تا 30 الی 40 سالگی از محیط طبیعی صید می شوند و ممکن است سن آنها به 40 سال یا بیشتر هم برسد. اینها مقاومت بسیار زیادی نسبت به بیماریها دارند، طول مدت اهلی شدنشان زیادتر است، دیرتر به آموزش سخن گویی جواب می دهند، حافظه آنها کمتر از کاسکوهای بالغ جوان تر است و وقتی سخن گو می شوند، حال تکرار کلمات را زیاد ندارند. اینها مناسب جوجه کشی هستند.


بررسی کاسکوهای چشم زرد پیر

این کاسکوها معمولاً در سن بیشتر از 40 سالگی از محیط طبیعی صید می شوند و ممکن است سن آنها به 50 سال یا بیشتر هم برسد. اینها مقاومت بسیار زیادی نسبت به یبماریها دارند، طول مدت اهلی شدنشان زیادتر است، بسیار دشوار به آموزش سخن گویی جواب می دهند، حافظه آنها بسیار کم است و معمولاً سن آنها ممکن است نه برای جوجه کشی مناسب باشد و نه ارزش سخن گویی را داشته باشند.
البته کاسکوهایی که در خانه ها به این سنین می رسند، معمولاً به خاطر یاد گرفتن سخن گویی در دوران جوانی، قدرت تکرار آموخته ها را دارند. اما در مجموع باید چنین تصور کرد که یک کاسکوی پیر دوران بازنشستگی را می گذراند و نباید زیاد به آن فشار آورید که حرف بزند یا برای شما جوجه کشی کند. همان طور که شما نمی توانید از یک پیرمرد یا پیرزن انتظار بازی کردن با شما یا بچه دار شدن داشته باشید.

لطفا پرسش ها و نظرات خود را در کادر زیر بنویسید

درج نظر

ارسال نظر

* نام:
* ایمیل: (منتشر نمی شود)
   وب سایت: لطفا آدرس سایت خود را وارد کنید با http://)
* نظر:
کد را وارد نمائید