نماد اعتماد فروشگاه اینترنتی

گارانتی محصولات فروشگاه

قیمت ویژه

 • تومان 500,000 (-تومان 30,000) تومان 470,000
  زمان باقی مانده :

 • تومان 123,000 (-تومان 15,000) تومان 108,000
  زمان باقی مانده :

 • تومان 99,000 (-تومان 13,000) تومان 86,000
  زمان باقی مانده :

 • تومان 93,000 (-تومان 12,000) تومان 81,000
  زمان باقی مانده :

 • تومان 58,000 (-تومان 8,000) تومان 50,000
  زمان باقی مانده :

معرفی بیماری های کبوتر - بخش اول

معرفی بیماری های کبوتر - بخش اول

معرفی بیماری های کبوتر - بخش اول


شپش کبوتر

شناسایی شپش در کبوترشپش انگلی خارجی است که از پرها وپوست تغذیه می کند.در کبوتر یازده نوع شپش پر وجود دارد که همه آنها از پرهای کبوتر وگاهی از خون آن تغذیه می کنند.بسیاری از کبوترها به این انگل آلوده اند. آلودگی خفیف اهمیت چندانی ندارد.اما آلودگی شدید بر فعالیت کبوتز تاثیر دارد. عامل بیماری زا نوعی شپش پر است که تمامی مراحل رشد ونمو خود را روی بدن کبوتر می گذراند وتخمهای خود را به ساقه پرها می چسباند و شش تا هفت روز بعد لاروها از تخم بیرون می آیند و پس از ۳ تا ۴ هفته بالغ می شوند.یک شپش ماده ممکن است تا یکصد و بیست هزار تخم بگذارد.معروفترین شپش پر کبوتر شپش کولمبی کولا کولمبه(Columbicola Columbae)است که بدنی کشیده بطول ۱.۸تا۲.۷میلی متر وعرض ۳میلی متر دارد.

نشانه های آلودگی:
شپش از روی کراتین (پروتئین موجود در پرها) و چربی پرها تغذیه می کند. چربی موجود در پرها باعث چرب شدن پرها شده وپرها را در مقابل خیس شدن حمایت کرده وآنها را نرم نگه می دارد.از این رو آلودگی با شپش باعث ژولیدگی پرها وخوردگی آنها می شود.شپش همچنین پرهای کوچک را نیز می خوردکه این کار باعث رشد غیر طبیعی پرها می گردد.
درمان:سم پاشی مستقیم پرها و آشیانه با محلول مالاتیون ۴٪ یا کاربایل ۵٪به میزان مناسب.


معرفی بیماری سالمونلوز پاراتیفوئیدیاین بیماری بسیار خطرناک و درد آور است و توسط برخی از گونه های باکتری سالمونلا پدید می آید. این بیماری بصورت لکه هایی در بدن کبوتر بروز مي كند . همچنين به صورت عفونت متورم در نقاط مختلف بدن کبوتر پدید می آید . اين تورم در مفاصل پاها و يا بالها مشاهده مي شود. در این بیماری پوست پاهای کبوتر برجسته شده و کنده می شود. رنگ زیر شکم کبوتر زرد رنگ شده و همچنین کبد آنها متورم مي شود . و از علائم دیگر آن کوری کبوتر است. در این حالت رنگ چشم کبوتر زرد یا سفید شده و چشمان کبوتر کم کم بسته می گردد. چنانچه این بیماری درمان نشود در نهایت به مرگ کبوتر منجر می گردد. اين بيماري بیشتر در کبوترهای جوان دیده می شود.
انتقال این بیماری بیشتر از تماس کبوتر آلوده با کبوتر سالم بوجود مي آيد و یا از طریق مادر به جوجه انتقال يافته و حتی مي تواند از منافذ تخم هم به داخل آن نفوذ می کند و جنين را به بيماري آلوده كند.


درمان پيشنهادي :
۱ سی سی سولفادیمین سدیم را در ۲ لیتر آب حل کرده و بمدت ۳ تا ۵ روز به کبوتران بیمار بخورانید.اگر درمان فوق مفید واقع نگردید می توانید ۰.۱ سی سی جنتامایسین ۵ درصد را برای مدت ۳ روز به کبوتر تزریق کنید(روزی ۰.۱ سی سی)عفونت هرپس ویروسی Herpes Virus Infectionعفونت ویروسی حادی است که ميتواند انسان و پرندگان و بسیاری از جانداران دیگر را مبتلا می نماید. بیماری در کبوتر ابتدا به صورت اشكال خفیف در دستگاه تنفس و تغییراتی در اندام های داخلی ظاهر می شود .در شکل شدیدتر بیماری دستگاه عصبی نيز درگیر می شود . این شکل بیماری با میزان بالای مرگ و میر ، فلجی و پیچش گردن نمايان می گردد .عامل بیماری ، ویروس هرپس کبوتری است که نسبت به ضد عفونی کننده های معمولی و گرما حساس است . به طوری که با گرمای ۵۶ درجه سانتی گراد به مدت نیم ساعت ميتوان آن را نابود كرد.


علائم بيماري:

علائم تنفسی :
در این بیماری نشانه های عمومی نظیر ژولیدگی پرها ، کم اشتهایی ، عدم توانایی در پرواز و اسهال سبز رنگ دیده می شود . هم چنین بیماری با التهاب و تورم چشم و نشانه های تنفسی که با ترشحات بینی شروع شده و به تنگی نفس منجر می شود همراه است.
علائم عصبی :
در این شکل بیماری نشانه های عصبی مانند : ناتوانی در حرکت ، فلجی بالها و پاها ، لرزش و گاهی پیچش در گردن دیده می شود . به علت فلجی در پرنده مبتلا به اين بيماري ، نسبت مرگ و میر بویژه در جوجه ها به 90 در صد می رسد. نشانه های بیماری در برخی از کبوترها ظاهر نمی شود و این پرندگان در طول زندگی خود صرفا حامل ويروس بیماری بوده و منشا انتقال آن به پرندگان دیگر هستند.
علائم کالبد شكافي:
مناطق نکروز در کبد و طحال و پانکراس ديده مي شوند. التهاب فبرینی در مخاط بخش بالایی دستگاه تنفسی و همچنین التهاب کیسه های هوایی از نشانه های کالبد شكافي بیماری است.


تشخیص و شناخت بيماری:

بیماری را می توان از روی نشانه های بیماری و کالبد شكافي و بررسي درون سلولی(با میکروسکوپ)تشخیص داد. اين بیماری را باید از عفونت پارامیکزو ویروسی و نیوکاسل متفاوت دانست.


پیشگیری از بيماری:

بهترين راه براي پيشگيري از بروز اين بيماري ، واكسينه كردن پرندگان مي باشد. برای این بیماری دو نوع واکسن موجود است .یکی واکسن کشته كه حامل ويروس كشته شده ميباشد و دیگری واکسن تخفیف كه حامل ويروس ضعيف شده است .لطفا پرسش ها و نظرات خود را در کادر زیر بنویسید

درج نظر

ارسال نظر

* نام:
* ایمیل: (منتشر نمی شود)
   وب سایت: لطفا آدرس سایت خود را وارد کنید با http://)
* نظر:
کد را وارد نمائید