راهنمای مصرف مكمل غذايی تقويتی چكاوك


اين مكمل شامل مواد معدني و ويتامينهاي مورد نياز پرندگان مي باشد كه به صورت روزانه به آن نيازمندند و از طريق مصرف انواع دان ها تامين نمي گردد و به طور كلي همواره بدن آنها نيازمند اين ويتامين ها و مواد معدني مي باشد .
بديهي است مقدار نياز بدن پرندگان به تامين آنها در طول فصول سال و يا دوره هاي پر ريزي و توليد مثل متفاوت بوده و مقدار آن كمتر يا بيشتر خواهد بود.
ليست كامل مواد معدني و ويتامينهاي موجود در اين مكمل در بروشور آن آمده است.

مقدار و ميزان مصرف آن نيز با توجه به نوع پرندگان متفاوت مي باشد . يك قاعده ي كلي در تغذيه پرندگان وجود دارد و اين است كه همواره آنها با دان يا غذاي جديد بسيار با احتياط برخورد مي كنند. و به راحتي از آن مصرف نمي كنند. اين مسئله باعث بقا و سلامتي آنها در طبيعت است. از اين رو بايد پرنده را به مصرف دان جديد يا مكمل جديد كه ميتواند براي سلامتي آن بسيار حياتي و مهم باشد ، عادت داد.

پيشنهاد مي شود براي عادت دادن پرندگان خود به مصرف مكمل چكاوك آن را همراه با يك دان يا غذايي كه بسيار به آن علاقمند اند همراه نماييد. با توجه به اين كه مكمل چكاوك به شكل پودر مي باشد مي توان به خوبي از اين مزيت استفاده كرده و بسيار راحت تر پرنده خود را به مصرف مكمل عادت داد.

به طور مثال چنانچه مكمل براي قناري مورد استفاده قرار مي گيرد ، بهتر است آن را همراه با غذاي تخم مرغي استفاده نمود. به اين شكل كه پس از آب پز كردن تخم مرغ ، آن را رنده كرده و با مقدار كمي از مكمل مخلوط نموده و سپس در اختيار قناري قرار داده شود. مخلوط شدن مكمل و تخم مرغ بايد به خوبي انجام شود نه اين كه فقط بر روي تخم مرغ ريخته شود چون در اين صورت ممكن است توسط پرنده خورده نشود.

مكمل چكاوك را مي توان با خوراك هاي ديگري همچون: هويج رنده شده ، سيب درختي رنده شده ، برنج پخته شده (بدون روغن) ، انواع جوانه ها، پودر سوخاری  و بيسكوئيت مخلوط كرده و در اختيار پرنده قرار داد.

براي پرندگاني همچون كبوتر و طوطي سانان نيز مي توان علاوه بر موارد فوق ، مكمل را با مخلوط نخود خيس خورده و يا ميوه ها و سبزيجاتي كه كمي نمناك هستند و يا خوراك هاي ديگري كه كمي چسبندگي دارد مخلوط كرده و در اختيار آنها قرار داد.

در مورد كبوتر نيز علاوه بر موارد ذكر شده مي توان مقدار كمي ارزن را جدا كرده و در ظرفي ريخته و كمي شير بر روي آن اسپري نموده و با مقداري از مكمل به خوبي مخلوط نموده تا ذرات مكمل به دان هاي ارزن بچسبد و سپس آن را در اختيار كبوتر قرار داد.

همچنين ميتوان مقداري شير بر روي مقداري از مكمل اسپري نموده و آن را مخلوط نموده تا دان هاي ريز آن به هم بچسبند و سپس آن را در اختيار پرنده قرار داد البته اين روش براي زماني توصيه مي شود كه پرنده به خوردن مكمل عادت كرده باشد. در غير اين صورت امكان دارد كه مصرف ننمايد.

براي شروع بهتر است از روشهاي فوق استفاده شود. نكته بسيار مهم اين كه در آغاز بايد از مقدار بسيار كمي از مكمل استفاده نمود تا طعم و مزه ي غذايي كه همراه با مكمل مي باشد تغيير نكند زيرا در اين صورت پرنده آن غذا را مصرف نخواهد كرد حتي اگر بسيار به خوردن آن علاقمند باشد.

به مرور زمان با عادت كردن پرنده به مصرف مكمل مي توان ميزان آن را تا حد توصيه شده افزايش داد. اين مقدار براي پرندگان با جثه كوچك همجون: قناري ، مرغ عشق ، سهره ، فنچ و ... در هر نوبت نصف قاشق چايخوري و براي پرندگاني با جثه بزرگتر همچون: كبوتر ، طوطي ، كاسكو ، عروس هلندي ، مرغ مينا و ... در هر نوبت نصف قاشق غذا خوري كافي است. در زمانهايي كه پرنده در دوران توليد مثل و يا دوران پر ريزي قرار دارد و همچنين براي جوجه هاي در حال رشد ، مصرف مكمل 4 نوبت در هفته توصيه مي شود و در زمانهايي غير از مواقع فوق مي توان به صورت 2 نوبت در 9هفته از مكمل استفاده نمود.

با توجه به اينكه اين مكمل طبعي گرم دارد لازم است در فصول گرم سال در استفاده از آن زياده روي ننمود زيرا ممكن است موجب آزار پرنده شود.

مكمل چكاوك فاقد هر گونه مواد شيميايي و نگهدارنده مي باشد و به همين دليل علاوه بر اين كه يك غذاي سالم براي پرندگان مي باشد ، حداكثر مدت زمان مصرف آن از تاريخ توليد ، شش ماه مي باشد. همچنين لازم و ضروري است كه اين مكمل در اين مدت در مكاني كه داراي هواي خشك و خنك مي باشد نگهداري شود . تاريخ توليد و انقضاء بر روي جعبه آن قرار دارد.