نماد اعتماد فروشگاه اینترنتی

گارانتی محصولات فروشگاه

پرندگان به شما چه می گویند؟

پرندگان به شما چه می گویند؟

پرندگان به شما چه می گویند؟


طوطی شما و یا دیگر پرندگان سعی دارند چه چیزی به شما بگویند ؟ در خصوص این سئوال دکتر Foster & Smith و همکاران ایشون مطالب زیر رو تهیه کردند که برای مطالعه شما قرار دادیم.برخی پرنده ها را موجوداتی دمدمی مزاج نامیده اند: یک دقیقه بازیگوش و دقیقه ای دیگر طلبکار و گوشه گیر. گاهی خیلی آشکار و گاهی زیرک و تودار،زبان بدن یک پرنده می تواند شما را از آنچه که پرنده نیاز دارد یا می خواهد آگاه کند. هرچند که طوطی ها و پرندگان دیگر از طریق انواع مختلف زبان بدن ارتباط برقرار می کنند. رفتارهای زیر در بسیاری از پرندگان مشاهده شده اند، در برخی بیشتر از دیگران و در برخی رفتارهایی خاص بر انواع رفتارهای دیگر برتری دارد. با تماشای چشمان پرنده ی خود، صدای آن ها، بال ها، دم، منقار و وضعیت آن ها گویای بسیاری موارد است.


چشم ها بر خلاف انسان ها، پرندگان می توانند عنبیه خود را کنترل کنند و مردمک چشم های خود را بزرگ کنند یا آن را به سرعت جمع کنند. این کار را « flashing» یا «pinning» می گویند و پرندگان این کارها را زمانی انجام می دهند که هیجان زده باشند، به شدت علاقه مند به چیزی باشند یا هنگامی که عصبانی، ترسیده یا پرخاش جو شده باشند. برای درک دقیق عاطفی پرنده باید «سیخ کردن چشم ها» را در همراهی با حالت بدنی پرنده در همان محیطی که در لحظه در آن قرار دارد تفسیر کرد.


صداهای پرنده در حیات وحش پرنده ها از صداهای گوناگونی برای هشدار خطر، جذب همنوعان خود، محافظت از قلمرو و حفظ تماس های اجتماعی استفاده می کنند. بیشتر پرنده ها به شدت از صداها استفاده می کنند و بسیاری اوقات امکان دارد که با صدای خود بخواهند با شما ارتباط برقرار کنند.


آواز خواندن، صحبت کردن، سوت زدن: این صداها یا واکه ها اغلب نشانه های یک پرنده ی خوشحال، تندرست و خرسند هستند. برخی از پرنده ها عاشق این هستند که کسی به آواز خواندن، صحبت کردن و سوت زدن آن ها گوش دهد. پرندگان دیگری هم هستند که با حضور کسانی دیگر در اطرافشان سکوت را ترجیح می دهند.


چهچه زدن: چهچه ها گاهی خیلی بلند و گاهی نرم و آرام هستند. چهچه ی نرم، می تواند نشانه ای باشد از خرسندی و خشنودی یا تمرین پرنده ای که در حال یادگیری صحبت کردن است. چهچه ی بلند نشانه ای از جلب توجه است و به شما حضور خودش را یادآور می شود. در حیات وحش، پرنده ها معمولا عصرها پیش از به خواب رفتن چهچه می زنند تا با دیگر اعضای جامعه ی خود ارتباط برقرار کنند.


خرخر کردن: با خرخر کردن گربه ها یکسان نیست اما خرخر کردن پرنده بیشتر به یک غرغر آرام می ماند و می تواند نشانه ای از خشنودی یا ناراحتی باشد. هنگامی که پرنده ای خرخر میکند باید محیط پرنده و حالت های بدنی او را نیز مورد توجه قرار داد تا بتوان حرف های آن پرنده را درک کرد.


صدای تیک تیک زبان: با تق تق زدن زبان به سقف منقار خود، پرنده خود را سرگرم می کند یا درخواست می کند که او را بردارید یا نوازش کنید.


غرغر کردن: در پرنده های خانگی شنیده نشده و یکی از رفتارهای پرخاشگرانه است. اگر پرنده ی شما غرغر می کند محیط او را بررسی کنید و چیزهای ناراحت کننده را از اطراف او بردارید. پرنده های غرغر کننده را نباید لمس کرد چرا که از دستمالی شدن بدشان می آید


بال ها بال ها همیشه برای پرواز کردن نیستند. از آن ها گاهی برای برقراری ارتباط استفاده می شود. •بال بال زدن: به هم زدن بال ها یا بال بال زدن درجا، عملی است برای جلب توجه یا فقط برای نشان دادن خوشحالی. بلند کردن بال ها می تواند فقط بالا بردن ساده ی بال ها یا به هم زدن آن ها برای خنک کردن بدن باشد. •به هم زدن بال ها: به هم زدن بال ها معناهای متفاوتی دارد و می تواند نشانه ی عصبانیت یا درد باشد. از به هم زدن بال ها برای نرم کردن پرها یا منظم کردن آن ها استفاده می شود. به هم زدن بال ها همراه با خم کردن شانه ها و کله زدن برای جلب توجه و اغلب وسیله ای ست برای اینکه پرنده بفهماند نیاز به غذا دارد. به هم زدن بال ها همچنین یک نشانه برای جفت یابی نیز هست. در این صورت جلب توجه کردن باعث تحریک تخم گذاشتن شده و باید از این کار اجتناب گردد.افتادگی بال ها: پرندگان جوان باید یاد بگیرند چگونه باله ای خود را ببندند و آن ها را جمع کنند و اغلب بال های آن ها پیش از یادگیری این مساله حالت افتادگی دارد. با این حال، در پرنده های مسن تر، افتادگی بال ها نشانه ی بیماری است. اگر پرنده تازه به زمین نشسته است یا به تازگی حمام کرده باشد، افتادگی بال های او به دلیل خستگی است یا برای خشک کردن آن هاست.


پرها یکی از زبان بدن پرنده ها چگونگی نگه داشتن پرهای آنان است.


پرهای آشفته: در هنگام منظم کردن پرها، آن ها را آشتفته می کنند. این کار کمک می کند کثیفی یا گردوغبار از بدن پرنده جدا شود و نیز کمک می کند تا پرها به وضعیت عادی خود برگردند. همچنین دیده شده که پرنده ها برای آرام شدن و رفع استرس و نگرانی این کار را انجام دهند. پرنده ای که احساس سرما می کند نیز پرهای خود را آشفته می کند. سرانجام اگر پرهای پرنده همچنان آشفته بماند، نشانه ای از بیماری است و باید دامپزشک را خبر کرد.


وضعیت تاج: پرنده هایی همچون کاکاتوها و طوطی استرالیایی تاج هایی بزرگ و پهن دارند. یک پرندهی خشنود آرام معمولا تاج خود را خوابانده است و تنها نوک تاج بلند است. اگر با دیدن شما، از دیدن یک اسباب بازی جدید، یک جای پایی جدید و ... هیجان زده شود معمولا تاج خود را بالا می آورد. با این حال اگر تاج را خیلی بالا و پهن گرفته است، نشانه ی ترس یا هیجان زیاد است و باید آن را یک هشدار تلقی کرد. یک پرنده ی پرخاشجو یا هشداردهنده تاج خود را بالا آورده، خم شده و هیس هیس می کند. •لرزیدن: هنگامی که پرنده ترسیده است می لرزد، هنگامی که بسیار هیجان زده است یا این کار می تواند بخشی از رفتار زادآوری وی باشد.

دم از پرهای دم یک پرنده نیز برای برقراری ارتباط استفاده می شود


دم جنبانیدن: هنگامی پرنده هم مانند سگ دم خود را تکان می دهد به این معنی است که از دیدن شما خوشحال است. دم تکان دادن همچنین روشی برای خارج کردن مدفوع است. اغلب هنگامی که می خواهید پرنده ی خود را آموزش دهید این ابزاری مفید است. برای اطلاعات بیشتر دربارهی آموزش خانگی پرنده مقاله ی آموزش خانگی پرندگان (آموزش آسان) (Housetraining (Potty Training) Birds) را ببینید.


دم زدن: دم زدن عموما رفتاری ناشی از خوشحالی است و می تواند هنگامی که پرنده از دیدن شما خوشحال است، با اسباب بازی خود مشغول است یا به او محبت می شود، دیده شود.


پرتاب کردن دم: بالا و پایین پرتاب کردن دم معمولا همراه با تنفس سریع و به دنبال آن فعالیت شدید روش پرنده ها برای گرفتن نفس خود است. با این جال اگر پرنده ی شما دم خود را بالا و پایین می اندازد و تنفس او شدید است اما فعالیتی ندارد، شاید نشانه هایی از استرس تنفسی یا عفونت باشد. اگر چنین باشد دامپزشک خود را خبر کنید.


بادبزنی حرکت دادن دم: بادبزنی کردن دم اغلب همراه است با رفتارهایی دیگر در هنگام پرخاش یا عصبانیت. باز کردن دم ها نمایشی است که نشان دهنده ی سرزندگی و قدرت پرنده است.
ساق پاها و پنجه ها ساق پاها و پنجه ها اغلب مانند دیگر اعضای بدن برای برقراری ارتباط مورد استفاده قرار نمی گیرند اما از جالب ترین رفتارهای پرندگان هستند.


تپ تپ کردن پاها: برخی از پرندگان به ویژه کاکاتوها پاهای خود را زمین می زنند که معمولا هنگامی اتفاق می افتد که قلمرو آن ها مورد تهدید قرار می گیرد.


•برخی از پرندگانی که نمی خواهند بایستند یا از پاهای خود استفاده کنند،نشانه های ناگهانی «پاهای ناتوان» را از خود نشان می دهند. این امر هنگامی رخ می دهد که شما خیلی زیاد پرنده ی خود را نوازش کنید و آن را بغل کنید و دستمالی کنید. شما باید آن ها را به درون قفس برگردانید. به سادگی کمی او را نوازش کنید و هنگامی که پرنده احساس کرد به انداز ه کافی به او توجه شده پاهای او به طور ناگهانی قوی می گردد. برخی پرندگان این کار را به خوبی انجام می دهند و این رفتار معمول آن ها خواهد شد.


وارونه آویزان شدن: وارونه آویزان شدن برخی از پرنده ها رفتار طبیعی آن ها ست. در این صورت آن ها خشنود هستند و از محیط خود راضی اند.


خراشیدن کف قفس: در برخی از پرندگان که عادت دارند برای غذا مانند خاکستری آفریقایی به طور طبیعی زمین را کاش کنند، ممکن است کف قفس خود را مانند مرغ ها بخراشند و پا بکشند.
منقار و سر منقار کاربردهای متفاوتی دارد از آراستن پرها تا شکستن تخمه ها. می توانند از آن به عنوان اسلحه ای استفاده کنند یا برای ساخت خانه آن را به کار گیرند. همچنین روش های زیادی هست که پرنده ها از منقار خود برای ارتباط برقرار گردن با شما از آن استفاده می کنند.


سابیدن: ساییدن منقار اغلب نشانه ای خشنودی پرنده است و هنگامی که پرنده به خواب می رود شنیده می شود. ویژگی این کار مالیدن و ساییدن یک لبه ی منقار با لبه ی دیگر بر روی هم است. برخی از کارشناسان بر این باورند که پرندگان با این کار منقار خود را تیز و مناسب نگه می دارند.


کلیک کردن: کلیک کردن منقار یا جلوعقب کشیدن یکی از نوک های منقار بر روی نوک دیگر چندین معنی دارد. اگر یک بار این کار را انجام دهد و چشم هایش را تیز کند اما حالت تهدید آمیز نداشته باشد به معنی آن است که دارد با شما خوش و بش می کند یا تشکر می کند. اگر چندین بار کلیک کند در حال هشدار دادن است و نباید به آن نزدیک شد. کلیک کردن منقار اغلب در کاکاتو ها و طوطی های استرالیایی دیده می شود.


مالیدن منقار: اغلب دیده شده که پرنده پس از غذا خوردن منقار خود را می مالد. او این کار را اغلب بر روی کف قفس، چوب زیرپایی خود، یا دیواره های قفس انجام می دهد. برخی از پرندگان از مالیدن منقار خود به عنوان نشانه ای برای نشانه دارکردن قلمرو خود استفاده می کنند. این کار را هنگامی انجام می دهند که در محیطی قرار داده شوند که پرندگان دیگر نیز حضور داشته باشند.


گزیدن (نوک زدن): گزیدن پرنده ها چندین دلیل می تواند داشته باشد و بنابراین مشاهده ی رفتارهای دیگر و محیط اطراف پرنده برای تعیین دلیل های پشت این کار اهمیت فراوان دارد. دفاع از قلمرو، ترسیده شدن، یا عصبانی شدن همه می توانند دلایلی برای گزیدن باشند. منقار باز همراه با خم شدن پرنده و هیس کردن او یکی از نشانه های روشن آمادگی پرنده برای گزیدن با منقار است.


جویدن: بسیاری از پرندگان از جویدن لذت می برند و این کار آن ها دلایل زیادی از جمله برای صاف کردن منقار های خود و برای سرگرم شدن می تواند داشته باشد. انواع وسیله های جویدنی را باید در اختیار پرنده قرار دهید تا او را تحریک به انجام این کار کنید تا از جویدن و احتمالا بلعیدن چیزهای نامناسب اجتناب کند.


قی کردن: قی کردن بیرون راندن محتویات دهان، مری یا چینه دان است. اگر پرنده ی شما چشم های خود را تیز کرد، کله ی خود را بالاو پایین انداخت و به اصطلاح کله زد و گردن خود را کشید و ان گاه شام خود را قی کرد، او دارد مراتب توجه خود نسبت به شما را نشان می دهد. پرنده ها با قی کردن به جوجه های خود غذا می دهند و همچنین به جفت های خود با قی کردن غذا می دهند که بخشی از رفتارهای جفت گیری آن هاست.


نوک به نوک کردن: یکی از راه هایی که پرنده ها بازی می کنند گیر دادن نوک های همدیگر است. آن ها در حین بازی نوک های همدیگر را گرفته و به هم قفل می کنند.


تکان دادن سرها: در خاکستری های آفریقایی تکان دادن سرها بسیار معمول است. دلیل این کار به درستی مشخص نشده است.


جلو عقب کردن سرها: پرنده هایی که می خواهند جلب توجه کنند معمولا کله های خود را به جلو و عقب تکان می دهند.
حالت بدن پرنده حالت کلی بدن پرنده تعیین کننده ی حرفی است که آن پرنده می خواهد به شما بگوید. برخی از حالت ها معنی های ویژه ای دارند. در زیر برخی از حالت های بدن پرنده ها تشریح می شود.


حالت آرام: اگر بدن پرنده در حالت آرامش بوده و سر و بدن او در حالت خبردار هستند نشانه ی آرامش و خشنودی او است.


حالت خبردار: اگر بدن و سر پرنده در حالت خبردار هستند اما بدن او سفت بوده و پرهایش بلند شده اند او می خواهد شما بدانید آنجا قلمرو او است.


خم شده: اگر پرنده خم شده و سر او رو به پایین به سمت شماست، و شاید کله ی خود را جلو عقب می کند، می خواهد که او را نوازش کنید.


سر پایین: اگر خم شدن و سرش رو به پایین است و بدن آرامی دارد و بال هایش را افراشته، می خواد توجه شده می خواهد توچه شما یا احتمالا جفت خود را جلب کند.


پرخاشگرانه: اگر پرنده خم شده، سر رو به پایین بوده، چشم ها تیز شده پرهای دم افراشته شده و پرهایش آشفته اند و بدنش سفت شده و به دو طرف موج می خورد، می خواهد هشدار دهد و اگر تهدید شود برای نوک زدن و گزیدن درنگ نمی کند حتی اگر این نوک زدن خیلی جزیی باشد. اگر این حالت ها همراه با راه رفتنش به سمت شما باشد بهتر است از سر راهش کنار روید تا خودش آرام شود. تاج افراشته می تواند نشانه های دیگر حالت پرخاشگرانه ی پرنده باشد.


خوابیدن طاق باز: این حالت که در حیات وحش دیده نمی شود گاهی در پرندگان خانگی دیده می شود که بر پشت خود دراز می کشند و گاهی حتی در این حالت به خواب می روند.


وضعیت طردی: پیش از دفع مدفوع پرنده چند قدم عقب می رود، خم می شود و دم خود را بالا می آورد.


پرنده ها از بدن خود و بخش های گوناگون بدن خود برای ارتباط برقرار کردن و پیام فرستادن استفاده می کنند. این پیام ها گوناگون بودن و تقریبا هر حیوانی می تواند آن ها را تفسیر کند. زبان های دیگر بدن، ظریف بوده و برای درک آن ها نیاز به تجربه ی پیشین است. بسیاری از گونه ها زبان مخصوص بدن خود را دارند در حالی که بسیاری از زبان بدن ها درمیان گونه های متفاوت پرندگان مشترک است. ارتباط برقرار گردن با پرنده ی خود به وسیله ی مشاهده و تفسیر زبان بدن او ارتباط شما با پرنده تان را آسان تر و راضی کننده تر می سازد.

منبع مطلب: وب سایت itpet.net


ارسال نظر

* نام:
* ایمیل: (منتشر نمی شود)
   وب سایت: لطفا آدرس سایت خود را وارد کنید با http://)
* نظر:
کد را وارد نمائید