نماد اعتماد فروشگاه اینترنتی

گارانتی محصولات فروشگاه

غذاهای ممنوعه برای حیوانات

غذاهای ممنوعه برای حیوانات

هرگز این غذاها را به حیوانات ندهید !


بسیاری از غذاهایی که برای انسان رایج هستند برای حیوانات خانگی خطرناک می باشند. حیوانات خانگی همیشه موجب شادی و خوشحالی صاحب خود هستند. در نتیجه کسانی که حیوان خانگی دارند هرکاری می کنند تا حیواناتشان خوشحال باشند. اما باید توجه داشت که برخی غذاهایی که برای انسان رایج است نباید به حیوانات داد چون سلامت حیوان را به خطر می اندازد. در زیر به این غذاها اشاره می کنیم: ۱ آووکادو آووکادو حاوی پرسین است. پرسین ماده سمی قارچ کشی است که آووکادو برای محافظت از خود آن را تولید می کند. در انسان این ماده هیچ خطری ایجاد نمی کند مگر آن که فرد به این ماده حساسیت داشته باشد که موارد آن نادر است.

هرگز نباید به گربه، خرگوش، پرنده ها، ماهی یا اسب آووکادو داد.


پرسین موجب مرگ همه این حیوانات می شود. سیر و پیاز این دو ماده غذایی حاوی تیوسولفات می باشند. تیوسولفات برای انسان پادزهری در مقابل سیانور است. بر عکس، این ماده برای سگ ها و گربه ها کم خونی همولیزی به بار می آورد، یعنی از بین رفتن گلوبول های قرمز که اکسیژن را انتقال می دهند. این کم خونی به سرعت پیشرفت می کند و علائم خود را با تهوع، ضعف، بی حالی و مشکلات تنفسی بروز می دهد. قهوه و چای قهوه و چای و یا هر منبع کافئین دیگر برای سگ کشنده است. علائم مسمومیت با کافئین در سگ ها شبیه انسان است اما پادزهری برای آن ها وجود ندارد.این علائم عبارتند از افزایش ضربان قلب، مشکلات تنفسی، لرزش، خونریزی. مواد کافئینی زیادند پس بسیار مراقب باشید: نوشابه ها، نوشیدنی های انرژی زا، کاکائو و شکلات. انگور تمامی میوه هایی که در خانواده گیاهان گل آذین خوشه ای قرار می گیرند به نظر بی خطر می آیند اما برای سگ ها نارسایی کلیه در پی دارد که یکی از علائم آن تهوع است.


علائم پیشرفته آن به کما رفتن است. محصولات لبنی حیوانات مانند انسان ها از لحاظ ژنتیکی برنامه خاصی برای هضم شیر در طول رشد دارند.

در بزرگسالی، بعد از آنکه حیوان از شیر گرفته شد، آنزیمی که موجب هضم شیر می شود از کار می افتد و دیگر عمل نمی کند. دادن لبنیات به حیوانات (مثلا شیر یا بستنی)، چه به گربه چه به سگ، کاری نادرست است و باعث می شود تا مشکلات هاضمه شبیه به مشکلات انسان برای آن ها پیش بیاید، مشکلاتی مثل نفخ کردن، اسهال و ... شیرینیجات و آدامس شیرینیجات، حتی با درصد پایین شکر، آدامس و دیگر محصولات شیرین ماده جایگزین شکر، یعنی زایلیتول، دارند (اتیکت آن ها را ملاحظه کنید). زایلیتول، بر خلاف انسان، در حیوانات موجب تولید انسولین می شود؛ انسولین هورمونی است که شکر را در بدن حمل می کند. بعد از تولید انسولین، در حیوان نارسایی کبد به وجود می آید که علائم گوناگونی دارد: تهوع، مرگ کاذب، غش و صرع.
شکلات

شکلات خوراکی بسیار دلنشینی است. مطمئنا شکلات برای عملکرد قلبی و عروقی ما مفید است اما قطعا یرای سگ یا گربه مفید نیست. از یک سو شکلات دارای کافئین است (میزان کافئین
آن بالاست) و از سوی دیگر دارای تئوبرومین است که از همان خانواده کافئین است. انسان می تواند خیلی سریع تئوبرومین را از بدن خود حذف کند، اما سگ و گربه توانایی آن را ندارند و همان علائم مسمومیت با کافئین را از خود بروز می دهند.

هر چه شکلات تیره تر باشد خطر بیشتر می شود. هر چه جثه حیوان کوچک تر باشد مسمومیت سریع تر پیشروی می کند. استخوان باقی مانده غذاها اگر چه به نظر طبیعی می رسد که باقی استخوان غذا را به سگ بدهیم، اما این استخوان ها بسیار خطرناک هستند، به ویژه زمانی که پخته شده اند. در واقع، بعد از پخت، استخوان شکننده تر می شود و می تواند به تکه های تیز تبدیل شود که به دندان ها آسیب می رساند و گاه باعث سوراخ شدن لوله هاضمه می شود که پیامدهایی بسیار دردناک به همراه دارد.


    متخصصان متفق القولند که تنها استخوانی که می توان به حیوان داد استخوان هایی با اندازه های بزرگ است مثل استخوان گاو. این استخوان ها بهتر است خام باشند.زردآلو، هلو، آلو، گلابی، گیلاس و آلبالو

تمامی این میوه ها دارای گلیکوزیدهای سیانوژنیک هستند که موجب می شود سگ، گربه و اسب نتوانند آن ها را بخورند. علائم مسمومیت عبارتند از لکه های قرمز، گشاد شدن مردمک چشم، مشکلات تنفسی و در نهایت حالت شوکه بودن که در نهایت منجر به مرگ حیوان می شود. اگر دوست دارید که به سگ میوه های تازه بدهید بهتر است که تکه های سیب، موز، پرتغال یا هندوانه بدهید و فراموش نکنید که تمامی هسته های آن ها را قبل از دادن به سگ بیرون بیاورید.


تخم مرغ خام تخم مرغ سمی نیست اما می تواند باکتری ها کشنده ای مثل اشریشیا کُلی را به حیوان منتقل کند. به علاوه، سفیده خام تخم مرغ آنزیمی دارد که با جذب ویتامین ب۸ تداخل پیدا می کند. اگر حیوان اغلب اوقات تخم مرغ خام بخورد مشکلات وسیعی برای آن به وجود می آید.


گوشت ها و ماهی های خام اگر چه غریزه حیوان این است که گوشت را به صورت خام بخورد اما نباید فراموش کرد که گوشت خام می تواند باکتری هایی را منتقل کند که گاه بسیار خطرناک هستند. ماهی ها می توانند آلوده به انگلی باشند که اگر حیوان سریع درمان نشود برای حیوان کشنده است. علائم آن تهوع و تب می باشد.


برخلاف آنچه که در حیات وحش رخ می دهد، هرگز پیشنهاد نمی شود که گوشت و ماهی خام به سگ و گربه بدهید.  بهتر است که به آن ها گوشتی بدهید که کمی پخته است.غذاها و نوشیدنی های شیرین اگرچه غذاهای شیرین، افزودذنی های سمی ندارند اما این دلیل خوبی نیست تا از آن ها به سگ و گربه بدهیم. این غذاها حیوانات را نیز مانند انسان چاق می شوند، دندان هایشان پوسیده می شود و دیابت می گیرند.


سیب زمینی سگ اگر چه نمی تواند به خوبی سیب زمینی پخته شده را هضم کند اما آن را می خورد؛ اما نه سیب زمینی خام! اما به گربه هرگز نباید سیب زمینی داد. بدتر از آن سیب زمینی های شیرین است. سیب زمینی شیرین موجب اسهال و توهم می شود، این در حالی است که برای انسان مانند دارو عمل می کند. سیب زمینی شیرین برای گربه و اسب نیز سم به حساب می آید.


اگر می خواهید به سگ گیاه و سبزیجات بدهید بهتر است از هویج، خیار، کدو یا لوبیا سبز بدهید. ریواس ریواس از خانواده گیاهان هفت بندیان است کهه حاوی اکسالات کلسیم است. این کاده می تواند سگ، گربه و اسب را مسموم کند. علائم مسمومیت عبارتند از لرزش، افزایش ترشح بزاق و پیشرفت نارسایی کلیه.داروها داروهایی که خودتان مصرف می کنید را هرگز به سگ نداهید زیرا این کار موجب مرگ حیوان می شود. مهم ترین و رایج ترین علت مسمومیت در حیوانات این نوع مسمومیت است. همیشه برای دادن دارئ به حیوان از دامپزشک مشورت بگیرید. داشتن حیوانات نیازمند مراقبت از آن ها است. باید در دادن خوراک به آن ها مواظب بود و همیشه داروهایی را به آن ها داد که پزشک تجویز می کند.


منبع: itpet.net
برچسب ها: غذای حیوانات

ارسال نظر

* نام:
* ایمیل: (منتشر نمی شود)
   وب سایت: لطفا آدرس سایت خود را وارد کنید با http://)
* نظر:
کد را وارد نمائید