نماد اعتماد فروشگاه اینترنتی

گارانتی محصولات فروشگاه

راهكارهايی برای آموزش سخن گویی به کاسکو

راهكارهايی برای آموزش سخن گویی به کاسکو

راهكارهايی براي آموزش سخن گویی به کاسکو


از هزار کاسکو هر هزار تا توانایی حرف زدن و یادگیری دارند. یکی از سوالات رایج این است: ایا پرنده من توانایی حرف زدن دارد؟ حتی پرنده شما اگر وحشی باشد ،اگر صبور باشید و با آرامش با طوطی خود برخورد کنید. بالاخره روزی (شاید حتی پس از 2 سال) به حرف می ایند . فقط کافی است تا نسبت به شما اطمینان کامل پیدا کنند. جالب است بدانید که حتی طوطی های بسیار کوچکی مانند مرغ عشق ها هم توانایی یادگیری چند کلمه را دارند. اما بهتر است این پرندگان کوچک مثل عروس هلندی را به صورت جفت نگهداری کنید. چون ارزش سرو کله زدن برای یادگیری کلمات رو ندارند.اگر می خواهید پرنده شما سخنگو باشد می بایست مانند یک مربی با پرنده تان رفتار کنید، این کار کمی وقت گیر و دشوار است زیرا احتیاج به صبر و حوصله دارد. كاسكوها فقط نیاز به تمرین و اموزش صحیح دارند. اگر کاسکوی شما قدری وحشی است ناراحت نباشید زیرا بالاخره روزی مطمئن میشود که شما دوست و صاحب او هستید و پس از انکه اطمینان کامل به شما پیدا کرد و به دلخواه نزد شما امد آن موقع است كه امادگی کامل برای یادگیری کلمات دارد. کاسکوها همیشه حوصله آموزش دیدن ندارند و بهترین زمان صبح و عصر است کاسکوها در طبیعت هم صبح ها و عصرها در دسته ها و گروه های کوچک به جستجوی غذا می روند و ان هنگام خیلی سرو صدا می کنند. اما ساعات ظهر و شب بیشتر ساکت هستند. شما باید بدانید چه موقع کاسکو حواسش به شماست ان هنگام باید با آن شروع به حرف زدن بکنید مثلا بگویید: سلام عزیزم . فاصله شما نباید زیاد نزدیک به قفس یا محلی که کاسکو در انجاست باشد تا کاسکو بدون هیچ استرسی و با حواس جمع به حرف شما گوش دهد شما باید یک جمله یا کلمه را بارها و با صدای دلنشین و ملایم تکرار کنید. به یاد داشته باشید كه كاسكوها در یك موقعیت در مقایسه با یكدیگر رفتارهایی متفاوت از خود نشان میدهند .
برای شروع بهتر است از آموزش كلمات كوچك مانند: بیا ، بدو بیا ! ، بابا ، بیا بابا ، بوس بده! ، سلام ، کاسکو جان ، عزیزم ، الو ، حالت خوبه ، و...... شروع كنید و با پیشرفت كاسكو در آموزش دیدن ، جملات را آموزش دهید مانند: سلام عزیزم بیا بوس بده بابا !! را تمرین کنید، پرنده شما بعد از یادگیری کلمات با کمی تلاش جمله را هم با موفقیت خواهد گفت. در این میان کلماتی هم که در خانه زیاد تکرار می شوند مانند نام صاحب خود و نامهای اعضای خانواده را هم به خوبی به خاطر می سپارد.
جوجه کاسکوها معمولاً تا قبل از یکسالگی قابلیت تقلید صدای انسان را پیدا نمی کنند. بنابراین از جوجه های چشم سیاه که سن آنها کمتر از یکسال است، نباید انتظار سخن گویی داشته باشید. کاسکوهای دم سیاه اندکی زودتر از کاسکوهای دم قرمز قابلیت سخن گویی پیدا می کند، اما کیفیت سخن گویی در هر دو نژاد یکسان است. آموزش جوجه کاسکوها برای سخن گویی باید پس از اهلی شدن و نیز رسیدن سن آنها به حداقل یک سالگی؛ یعنی زمانی که رنگ چشم آنها از سیاه به دودی تغییر می کند یا یکی دو ماه بعد شروع شود.

سخن گویی کاسکوپس از خرید کاسکو و آوردن آن به خانه، ابتدا اسمی به آن بدهید و مرتب کاسکو را با اسم خودش صدا کنید. اگر کاسکو را «کاسکو» صدا بزنید، اولین کلمه ای که یاد می گیرد، «کاسکو» خواهد بود. شما می توانید هر اسم زیبا و ساده ای را به کاسکوی خود بدهید
یاد نگرفتن سخن گویی در 4 ماه اول که جوجه کاسکو هنوز وحشی است، کاملاً عادی است. اما وقتی جوجه کاسکو اهلی می شود، شما می توانید آموزش سخن گویی به آن را جدی بگیرید و با گذاشتن کلاسهای منظم و روش تدریس صحیح، حرف زدن را به کاسکوی خود یاد بدهید.
هرگز در گوشی یا با صدای آرام چیزی را به کاسکو یاد ندهید. زیرا کاسکو اگر هم کلمات در گوشی یا آرام را یاد بگیرد، در هنگام سخن گویی، چنان کلمات را بسیار آرام ادا می کند و شما نمی توانید بفهمید که کاسکو چه می گوید.
در تدریس برای کاسکو، ادا کردن هر درس با صدای بلند، زیبا تلفظ کردن و آموزش درسهای بامزه، زیبا و پرمعنی؛ اهمیت زیادی دارد و امتیاز مثبتی برای كاسكوی شما محسوب می شود. هرگز حتی به شوخی هم صدا یا حرف زشتی را در معرض شنود کاسکو تکرار نکنید، چون کاسکو معنی آنها را نمی داند و ممکن است در حافظه اش جای بگیرد و مرتب چنان حرفها یا صداها را تکرار کند و این امتیازی منفی برای كاسكوی شما در بر خواهد داشت . در یاد دادن حرفها و صداهای خنده دار و بامزه به کاسکو، باید هنرمند باشید و حافظه محدود کاسکو را با کلمات، عبارات، جملات و صداهای زیبا و ترجیحاً خنده دارد یا حیرت انگیز پرکنید ـ نه هر کلام یا صدایی!
وقتی کاسکو اهلی شد؛ زمان آموزش سخن گویی جدی آن آغاز می شود و شما بایست از این پس آموزش سخن گویی به کاسکوی خود را جدی بگیرید و وقت بیشتری را صرف آموزش آن کنید. هر قدر شما در آموزش کاسکو کم حوصله تر باشید یا روش تدریس شما نامنظم تر و ناصحیح تر باشد و وقت کمتری صرف آموزش کاسکو کنید و نیز هر چه کاسکو کم هوش تر باشد، طول مدت یادگیری هر درس بیشتر خواهد شد.
آموزش کاسکو را باید با کلمات ساده شروع کنید و به تدریج که کاسکو توانست کلمات ساده را تقلید کند، کلمات دیگر و سپس عبارات دو کلمه ای، سه کلمه ای و متعاقباً جملات کوچک و ساده، جملات بزرگتر، یک مصرع شعر یا یک بیت شعر به آن آموزش داده شود. در ابتدا، هرگز سعی نکنید کلمات دشوار یا جمله را به کاسکو آموزش دهید.
مثالهایی از كلمات ساده برای شروع آموزش به كاسكو:


آموزش کلمات: مثل نام خود کاسکو، نام افراد خانواده و غیره یا نام اشیاء، سلام، الو، بفرمایید، متشکرم، بیا، برو، متشکرم و ....
آموزش عبارات دو کلمه ای یا دو بخشی: مثل، بفرمایید، بیا تو، برو بیرون، بیا بیرون، دوست دارم، عزیز من، عزیز منی،بوس بده، الو بفرمایید، سلام عزیزم، شب بخیر،کاسکو لالا، و ....آموزش عبارات چند کلمه ای یا جملات ساده: مثل، دوستت دارم عزیزم، برو درو وا کن، کیه در می زنه، تلفن زنگ می زنه،، زنده باد ایران، مواظب خودت باش، بیا تو پسر، بوسش کن، نازم کن، زود برگرد و ....آموزش جملات بزرگتر: مثل، من صاحبم را دوست دارم، بچه برو درستو بخون، امروز خیلی زیبا شدی،زود بیا تو و ....
آموزش یک مصرع شعر: توانا بود هر که دانا بود.
آموزش صداها: مثل، صدای شرشر آب، صدای زنگ تلفن، زنگ موبایل، دزدگیر ماشین، صدای قدقد مرغ، قوقولی قوقوی خروس، صدای سگ، صدای گربه و دیگرحیوانات یا پرنده ها؛ صداهایی خنده دار مثل خروپف؛ انواع سوتهای خوش آهنگ، و هر صدای خوشایند دیگری که موجب حیرت یا خنده شما و دیگران شود.
این که چه چیزی را باید به کاسکو یاد بدهیم، قانون خاصی ندارد و به صاحب کاسکو مربوط می شود. فقط باید از کلمات ساده شروع کنید و تا کاسکو به کلمات ساده پاسخ نداده است، کلمات مشکل را برای آن تکرار نکنید. سعی کنید برای آموزش کاسکو برنامه ریزی دقیقی از لحاظ زمان تدریس و نوع درسها تنظیم کنید و به اجرا درآورید.در آموزش کاسکو، چنان شتابزده عمل نکنید که خودتان و کاسکو را خسته کنید. اگر وقت کافی دارید می توانید کلاسهای مختلفی در هر روز برای کاسکو بگذارید و در هر نوبت حداکثر 20 دقیقه کاسکو را آموزش دهید. در تنظیم مطالب هر درس، آنها را روی کاغذی بنویسید و تا کاسکو مطالب یک درس را تکرار نکرد، درس بعدی را شروع نکنید و در کلاسهای بعد نیز همان درس را تكرا كنید. مطالب هر درس نباید شامل یک کلمه یا دو کلمه ای یا جمله تنها باشد. اگر شما یک کلمه را برای کاسکو مرتب تکرار کنید، حوصله کاسکو را سر می برید و حواسش از کلاس شما پرت می شود لذا هرگز خیال نکنید که یک کلمه را باید آن قدر تکرار کنید تا کاسکو یاد بگیرد و بعد بروید سر درس بعدی.
می توان 4 کلمه + یک عبارت کوتاه / دو کلمه + یک عبارت بزرگ / دو عبارت کوچک / یک کلمه + یک جمله / و امثال اینها را به عنوان محتوای یک جلسه تدریس انتخاب کرد. مثلاً درس یک جلسه ممکن است شامل: «بابا ـ بیا ـ علی ـ سلام ـ بفرمایید تو» / « کجا رفته بودی» / سلام علیکم ـ الو بفرمایید / محمد ـ بچه شیطونی نکن / میازار موری که دانه کشی است ـ که جان دارد و جان شیرین خوش است / توانا بود ـ هر که دانا بود / کاسکو خوشگله ـ بیا تو ـ بیا بالا.
شبیه درسهای فوق یا شیرین تر از آنها را می توانید به میل خودتان روی کاغذی بنویسید و در هر کلاس به مدت 20 دقیقه برای کاسکو تدریس کنید یا روی نوار ضبط کنید و حداکثر به مدت 20 دقیقه آن را برای کاسکو پخش کنید. فراموش نکنید که بین هر کلمه تا کلمه یا عبارت یا جمله بعدی باید یک مکث حدود 5 ثانیه ای داشته باشید. همچنین کلمات، عبارات و جملات را باید شمرده، سلیس، زیبا و با صدای بلند ادا کنید.

سعی کنید در آموزش کاسکو لفظ بچه گانه یا مسخره به کار نبرید، زیرا کاسکو یاد می گیرد که سخن شما را همان طور که ادا کرده اید، تقلید کند.
وقتی یک درس ساده را مدتی است تلاش می کنید به کاسکو یاد بدهید و هنوز پاسخی نگرفته اید، سعی نکنید، درس دشوارتری را برای کاسکو تکرار کنید. اگر کاسکو واقعاً از گقتن یک کلمه یا ادای صحیح یک جمله عاجز است، از آموزش آن صرف نظر کنید و سعی نکنید که با تکرار بیش از حد یک درس حوصله کاسکو را سر ببرید.
شاید نتوان الگوی یادگیری کاسکو را به طور کامل با الگوی یادگیری انسان مقایسه کرد، اما به عنوان یک اصل می توان پذیرفت که تدریس ناصحیح و غیراصولی همان طور که برای انسان خسته کننده و آزار دهنده است، برای کاسکو هم می تواند آزاردهنده باشد.
در اوائل بهتر است فقط خود شما نسبت به آموزش كلمات به كاسكو اقدام كنید و با پیشرفت كاسكو در یادگیری ، سایر اعضاء خانواده نیز میتوانند این كار را انجام دهند.
وقتی آموزش توسط شما شروع می شود، یک کاسکوی باهوش، گوش خود را تیز می کند و کاملاً واضح است که مشغول شنیدن حرفهای شما است. گاهی ممکن است کاسکو وسط حرفهای شما، کلمه یا کلماتی را تکرار کند یا سوتهایی را سر دهد. در این مواقع شما باید ساکت شوید تا کاسکو حرفهای خودش را بزند و پس از ساکت شدن مجدد کاسکو، شما آموزش خود را دوباره شروع کنید.


سخن گویی کاسکودر آموزش سخن گویی به کاسکو، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:


- از نوارهایی با صدای نامطلوب برای آموزش کاسکو استفاده نکنید. نوارهای با زمینه ای از صداهای گنگ که یادگیری صدای اصلی را تحت تأثیر قرار می دهد، نامطلوب است.


- ممکن است صدایی که کاسکو از نوار دیگران می گیرد، مطلوب شما نباشد و شما میل نداشته باشید حافظه و قدرت یادگیری محدود کاسکوی خود را با کلماتی که میل ندارید، پر کنید. شما می توانید یک نوار مطلوب خودتان یا اساساً نواری را که به روش اصولی با صدای خودتان پر شده است طبق برنامه صحیح برای کاسکو بگذارید. اگر میل دارید کاسکو صدای همسر یا بچه شما را نیز یاد بگیرد، از هر فرد یک نوار پر کنید. به خاطر داشته باشید که نباید در یک طرف نوار بیش از یک درس ضبط شود.


- برای کاسکو یادگیری از نوارهایی که به طور ناصحیح پر شده است، بسیار دشوار است و ممکن است آنها را به صورت بلغور شده یاد بگیرد یا تکه هایی از آنها را یاد بگیرد.


- کلماتی را که کاسکو یاد می گیرد، در آینده نیز آنها را تکرار می کند. اگر بخواهید کلمه را کاسکو تکرار نکند، باید هر مقدار هم که کاسکو آن را تکرار کرد، شما آن را تکرار نکنید. این روش باعث می شود که به تدریج کلمات دیگری را که مرتباً برای کاسکو تکرار می کنید، آنها را یاد بگیرد و حافظه اش بیشتر با کلمات جدید پر شود.


- صبح که پارچه یا پتو را از روی قفس کاسکو بر می دارید، ملاحظه می کنید که کاسکو سوتهایی را می کشد و اگر کلمات یا جملاتی را بلد باشد، به تکرار آنها می پردازد. مدتی هم ورزش می کند و با استفاده از منقار و پنجه هایش به دور قفس می چرخد و سپس به غذا خوردن می پردازد. پس از این مرحله قدری خسته می شود و آمادگی آموزش دیدن پیدا می کند. در حدود ساعت 10 الی 11 صبح کاسکو میل دارد خودش حرف بزند یا سوتهایی را که بلد است، بکشد. این حالت نیز معمولاً تا ساعت 12 الی یک بعد از هر ادامه می یابد. پس از آن قدری غذا می خورد و آماده استراحت می شود. در حدود ساعت 3 تا 4 بعدازظهر کاسکو میل به شنیدن و یادگیری دارد و پس از آن میل به حرف زدن پیدا می کند. وقتی هوا تاریک می شود، کاسکو قبل از خواب علاقه زیادی به یادگیری دارد. (البته در مورد این سعات استاندارد خاصی وجود ندارد)


- شما می توانید در مواقع بیداری کاسکو و زمانهایی که کاسکو مشغول سوت کشیدن یا حرف زدن یا خوردن یا چرخیدن به دور قفس نیست، هر دو ساعت یک بار یک کلاس 20 دقیقه ای برای کاسکو بگذارید.سعی کنید کلاس آموزش تقلید صدا را برای کاسکوی خود به طور منظم و در ساعاتی که کاسکوی خود را عادت می دهید، برگزار کنید تا کاسکو عادت کند که سر کلاسها فقط گوش کند و حرف نزند، سوت نکشد و دور قفس نچرخد.


وقتی کاسکو در حال سوت کشیدن، حرف زدن، بازیگوشی، غذا خوردن، آب خوردن، خوابیدن یا استراحت است، سعی نکنید چیزی به آن یاد بدهید، زیرا در این مواقع کاسکو آمادگی تمرکز حواس برای شنیدن و ضبط صداها را ندارد.


اگر دو یا چند کاسکو کنار هم باشند، آنها با هم مشغول ارتباط می شوند و آموختن آنها اگر غیرممکن نباشد، تا حد زیادی ناامیدکننده است.
اگر یک کاسکوی سخن گوی پیشرفته را در کنار یک کاسکوی تازه به سخن آمده بگذارید، کاسکوی تازه کار تا زمانی كه كنارکاسکوی پرحرف است، چیزی نمی گوید و قطعاً از لحاظ سخن گویی به تدریج برخی از کلمات را از یاد می برد. چنین به نظر می رسد که کاسکوی سخن گوی پیشرفته، باعث احساس حقارت در کاسکوی تازه به حرف آمده می شود و چنین کاسکویی ترجیح می دهد که در مقابل یک کاسکوی پیشرفته، اگر هم چیزی بلد است، سکوت اختیار کند. وقتی دو یا چند کاسکو در کنار هم باشند، حتی کاسکوی سخن گوی پیشرفته نیز بسیار کم حرف می زند و بیشتر سوت می کشد یا با صداهای طبیعی خود با کاسکوهای دیگر ارتباط برقرار می کند. تحت این شرایط بعید است که هیچ یک از کاسکوها پیشرفت کنند، مگر آن که آنها را از هم جدا کنید که صدای یکدیگر را نشنوند. مثلاً آنها را در دو طبقه جداگانه از یک خانه یا دو اتاق دور از هم بگذارید. برخی افراد ممکن است علاقه مند شوند که به جای یک کاسکو، دو یا چند کاسکو خریداری کنند و زحمات لازم برای سخن گو کردن یک کاسکو را به طور همزمان برای چند کاسکو به کار گیرند.براساس تجارب به دست آمده، باید گفت که رسیدگی، تربیت و آموزش سخن گویی به چند کاسکو به طور همزمان، نتیجه بخش نخواهد بود و شخص به زودی متوجه می شود که کاسکوها در ساعات کلاس درس به جای گوش دادن به مربی خود، هر یک مشغول بازیگوشی خاصی می شوند و یا سوت می کشند و هیچ علاقه ای به رعایت نظم کلاس ندارند. به هر حال شرایط محل آموزش کاسکوها باید طوری باشد که کاسکوها نتوانند با هم ارتباط برقرار کنند. کاسکوها علاوه بر ارتباط طبیعی که با هم برقرار می کنند، به شدت حسود هستند و هر یک از آن ها فقط میل دارند که صاحبشان فقط مال خود آن ها باشد و وقتی متوجه شوند که شما علاوه بر آن ها به دیگری هم محبت می کنید، خوششان نمی آید و ناراحتی آن ها به شکل بی توجهی ای به شما سر کلاس و کمتر حرف زدن در سایر مواقع بروز می کند.کاسکو عبارات دو کلمه ای مثل اللهُ اکبر را بسیار دشوارتر از یک کلمه ای یاد می گیرد. اگر ابتدا شما به کاسکو «الله» را یاد بدهید و سپس «اکبر»، طول مدت یادگیری این دو کلمه کمتر از زمان آموزش «اللهُ اکبر» خواهد بود. بنابراین آموزش را از کلمات ساده شروع کنید و پس از آن که کاسکو 20 تا 30 کلمه یاد گرفت، عبارات دو کلمه ای را به آن آموزش دهید. وقتی کاسکو توانست چند عبارت دو یا چند کلمه ای را یاد بگیرد، شما می توانید به آموزش جمله برای آن اقدام کنید.
از مجموع مطالب یک درس، کلمه یا عبارتی را که کاسکو یاد گرفت، از درس حذف کنید و کلمه یا عبارت جدیدی جای آن بگذارید و به تکرار مجموع یک درس ادامه دهید و کلمه یا عبارت حذف شده از فهرست را ببرید جزء سخنان یادگرفته که در هر جلسه تدریس یک یا دو بار باید تکرار شود تا از یاد کاسکو نرود.


اگر در هنگام آموزش، پس از گفتن درس، آن را بلافاصله تکرار کنید، دو مشکل پیش می آید: یکی آن که برای کاسکو حجم یک درس دوبار تکرار شده، دو برابر خواهد بود و یادگیری آن بسیار دشوارتر خواهد بود. دیگر آن که اگر کاسکو درسی را به صورت دو بار تکرار پشت سر هم یاد بگیرد، این شکل یادگیری غلط است. به طور مثال، اگر شما قصد داشته باشید «سلام» را به کاسکو یاد بدهید و در هنگام آموزش، سلام را دوبار بدون فاصله (سکوت 5 ثانیه ای) تکرار کنید (مثل: سلام سلام)، اگر چه یادگیری چنین درسی برای کاسکو بسیار دشوارتر از یادگیری «سلام» خواهد بود، ولی وقتی کاسکو چنان درسی را یاد بگیرد، به صورت «سلام سلام» تکرا رخواهد کرد ـ نه به صورت «سلام» که این یادگیری غلط و نامطلوب است.اگر قصد دارید «الله اکبر» را به کاسکو آموزش دهید، باید بین هر بار گفتن الله اکبر، 5 ثانیه سکوت کنید. حال اگر پس از گفتن الله اکبر، بلافاصله آن را تکرار کنید، دشواری یادگیری این درس برای کاسکو به اندازۀ یک درس 4 کلمه ای است، ضمن آن که پس از یادگیری، کاسکو دو بار پشت سر هم و بدون مکث درس را می گوید؛ مثل «الله اکبر الله اکبر» که در واقع هدف شما این نبوده و این گونه ادا کردن دروس غلط است.
شاید فکر کنید که اگر کاسکو برای یادگیری یک درس یک کلمه ای: مثل «الله»، به 50 بار تکرار آن توسط شما نیاز داشته باشد. برای یادگیری یک درس دو کلمه ای؛ مثل «الله اکبر»، به 100 بار تکرار نیاز خواهد داشت. اما متأسفانه چنین نیست؛ زیرا هر چه کلمات دشوارتر یا تعداد کلمات یک عبارت بیشتر شود، نیاز به تکرار برای آموخته شدن توسط کاسکو از یک کلمه ای به دو کلمه ای، دو برابر نمی شود، بلکه ممکن است به سه تا چهار برابر تکرار نیاز باشد. مثلاً در مثال فوق برای یادگیری «الله» به 50 بار تکرار؛ برای یادگیری «اکبر» به 50 بار تکرار و برای یادگیری «الله اکبر» ممکن است به 150 بار تکرار نیاز باشد. نیاز شما به تکرار هر درس بستگی به هوش کاسکو، زمان مناسب تدریس، شیوه تدریس و یکنواخت ادا کردن دروس دارد.
اگر کاسکوی شما برای یادگیری یک درس یک کلمه ای؛ مثل «علی» به 50 بار تکرار نیاز داشته باشد، زمانی با 50 تکرار چنین درسی را یاد می گیرد که اولاً بین هر دو تکرار سکوت 5 ثانیه ای رعایت شود، ثانیاً درس با لهجۀ یکنواخت، تون یکنواخت و صدای یکنواخت (از لحاظ بلند و یواش گفتن شما) تکرار شود. حال اگر در تکرارهای مختلف، شما نتوانید بلند و کوتاهی، لهجه یا تون صدای خود را به طور یکنواخت حفظ کنید؛ این جا هم مشکل پیش می آید؛ یعنی این که کاسکو در هر بار که شما درس را بلند می گویید، آن را یک درس و وقتی کوتاه می گویید، آن را درسی دیگر تداعی می کند. همچنین اگر نتوانید لهجه خود را در تکرارهای مختلف به طور یکنواخت حفظ کنید، کاسکو در هر بار تغییر لهجه، ادای درس به شکلهای مختلف را به عنوان درسهای مختلف تداعی کند.
با درک حقایق فوق ملاحظه می شود که آموزش کاسکو به مهارت و استادی خاص نیاز دارد و اگر مردم بدانند که صاحب یک کاسکوی سخن گو چقدر زحمت کشیده تا توانسته است تعداد زیادی کلمه، عبارت، جمله یا شعر را به کاسکوی خود یاد بدهد، دیگر متعجب نخواهند شد از این که روی یک کاسکوی سخن گوی پیشرفته صاحبش قیمت بالایی بگذارد.


سخن گویی کاسکو


کاسکو نمی تواند مثل آدم با سرعت بگوید «بسم الله الرحمن الرحیم» اما با تمرین فراوان می تواند بگوید «بسم الله ـ الرحمن ـ الرحیم». شما هم برای یادگیری آسان تر کاسکو، کلمات هر جمله (درس) را بخش بخش تکرار کنید و بین هر بخش از یک جمله حدود نیم ثانیه فاصله بیندازید. در غیر این صورت ممکن است پس از صدها بار تکرار یک جمله به طور سریع، کاسکو آن را یاد نگیرد یا فقط بخشی از آن را یاد بگیرد. همچنین اگر قصد دارید جمله ای را به کاسکو یاد بدهید و بین کلمات جمله فاصله ای بیشتر از نیم ثانیه بیندازید، کاسکو ممکن است هر یک از کلمات آن جمله را به طور جداگانه تکرار کند و شما به هدف خود نرسید.
اگر می خواهید «بسم الله الرحمن الرحیم» را به کاسکو یاد بدهید، این عبارت را بند و شمرده بگویید. اینطور: «بسم الله ـ الرحمن ـ الرحیم».
در آموزش جمله به کاسکو، ضمن این که باید بین هر بخش یا کلمه و بخش یا کلمه ی دیگر جمله یک مکث کوتاه نیم ثانیه ای داشته باشید، نباید این مکث از نیم ثانیه تجاوز کند. اگر مکث طولانی تر شود، ممکن است کاسکو هر یک از کلمات جمله را یک درس جداگانه بپندارد و نتواند ضرورت ادای پشت سر هم آنها را تشخیص دهد و نتیجه این شود که در ادای یک جمله چهار کلمه ای، انگار شما از کاسکو می خواهید که چهار درس یک کلمه را به طور همزمان یاد بگیرد که چنین خواسته ای از کاسکو با توجه به روش غلط ادای درس توقع ای بی جا است. زیر ا در آموزش 4 کلمه متفاوت در یک جلسه درس، باید فاصله 5 ثانیه ای را بین کلمات رعایت کنید. حال اگر در آموزش یک جمله 4 کلمه ای به جای 5 ثانیه، فاصله نیم ثانیه ای را بین کلمات رعایت کنید، کاسکو خیال می کند که 4 کلمه ادا شده ، کلمات یک جمله هستند و با ادا کردن پشت سر هم آنها شما به هدف خود نمی رسید. مثلاً وقتی می خواهید کلمات «علی ـ سماور ـ بخور ـ بچه بشین» را در یک درس به کاسکو یاد بدهید و انتظار دارید کاسکو آن کلمات را یاد بگیرد و به طور جداگانه بگوید، اگر به جای 5 ثانیه مکث بین آنها، فقط نیم ثانیه مکث کنید، کاسکو آنها را به صورت یک جمله 5 کلمه ای می فهمد.

بنابراین به خاطر داشته باشید که در آ موزش جملات، هم باید بین هر کلمه نیم ثانیه مکث کنید و هم مکث شما بیشتر از نیم ثانیه نشود. همچنین در آموزش کلمات مختلف باید بین هر دو کلمه یک مکث حداقل 5 ثانیه ای بکنید. مکث کمتر از 5 ثانیه موجب می شود که کاسکو تلاش کند کلمات را به شکل یک جمله یاد بگیرد و مکث بیشتر از نیم ثانیه موجب می شود که کاسکو در یادگیری یک جمله، خیال کند که کلمات آن جمله کلماتی متفاوتند. در هر دو صورت خطای انجام شده هم به صورت کمتر شدن یا صفر شدن توان کاسکو در یادگیری هم به صورت جدا ادا کردن کلمات جمله از هم، هم به صورت پیوسته ادا کردن کلمات متفاوت و نیز مخلوطی از خطاهای ذهنی دیگر برای کاسکو پیش می آید که نهایتاً به صورت یاد نگرفتن، یاد گرفته تکه ای از یک جمله، یاد گرفتن ادای کلمات مختلف به صورت پشت سر هم در سخن گویی کاسکو بروز خواهد کرد.
عباراتی مثل «یا علی» را باید به صورتی تکرار کنید که حالت دو کلمه ای یا دو بخشی پیدا نکند؛ یعنی بین «یا» و «علی» فاصله نیندازید! و نگویید «یا ـ علی» (خط تیر به معنی مکث است). چون ممکن است کاسکو چنین یاد بگیرد که «یا» یک کلمه است و «علی» یک کلمه دیگر و لذا گاهی بگوید «یا» و گاهی بگوید «علی». در این صورت نه تنها کاسکو عبارت مورد نظر را اشتباه یاد گرفته است، بلکه طول مدت یادگیری و تعداد دفعات تکرار مورد نیاز برای یادگیری نیز بیشتر می شود .
اگر شما به کاسکو بگویید «بخند»، کاسکو نمی خندند. حال اگر چند بار «بخند» را به عنوان یک کلمه تکرار کنید، کاسکو یاد می گیرد که گاهی بگوید «بخند». اما اگر می خواهید کلمۀ بخند را به صورت دستور از شما بپذیرد و وقتی می گویید بخند، شروع به خندیدن کند، باید بگویید «بخند» و متعاقباً خودتان هم بخندید و این حرف و عمل را آن قدر تکرار کنید تا کاسکو یاد بگیرد که در مقابل کلمه ی دستوری «بخند»، همان طوری که صدای خندیدن را از خود شما یاد گرفته است، صدای خنده را تقلید کند. در این صورت پس از مدتی ملاحظه خواهید کرد که وقتی می گویید «بخند»، بدون آن که نیاز باشد خود شما بخندید، کاسکو بلافاصله یا با قدری تأخیر شروع به خندیدن می کند.
کاسکو در حرف زدن، مستقل عمل می کند و غالباً هر وقت میل داشته باشد حرف می زند. کاسکو معمولاً به دستورات شرطی شده پاسخ می دهد؛ مثلاً اگر درست آموزش دیده باشد، متعاقب دستور «بخند»، می خندد. اما این گفته یک حکم صریح نیست و ممکن است کاسکو علی رغم یاد گرفتن یک یا چند کلمۀ دستوری، به دستور عمل نکند.
در مورد یاد دادن دستورهای توام با عمل، علاوه بر این که کاسکو یاد می گیرد که با این گونه دستورات داخل قفس شود یا بخندد یا کلمه ای را به زبان آورد یا حرکت خاصی را انجام دهد؛ کاسکو کلمه یا عبارت دستوری را نیز یاد می گیرد و گاهی خودش آن دستور را می گوید و خودش هم اجرا می کند؛ مثلاً یاد می گیرد که وقتی روی قفس نشسته و به میل خود می خواهد داخل قفس برود، اول چند بار دستور «برو تو» را تکرار کند و بعد به طرف درب قفس برود.
اگر شما کف بزنید و خیال کنید که کاسکو با شنیدن صدای کف زدن شما می رقصد، کاسکو نخواهد رقصید. اگر جلوی کاسکو بارها کف زدن را تکرار کنید، یاد می گیرد که با دهانش صدای کف زدن شما را تقلید کند. اگر دوست دارید که با کف زدن، کاسکوی شما برقصد، چاره ای ندارید جز آن که بارها جلوی قفس کاسکو بنشینید و همراه با کف زدن، سر و گردن خود را به طرف راست و چپ و بالا و پایین تکان دهید. در این صورت ملاحظه خواهید کرد که پس از مدتی، به محض این که شما کف می زنید، بدون این که نیاز باشد شما خودتان را تکان دهید، کاسکو متعاقب کف زدن شروع به رقصیدن می کند. همچنین اگر می خواهید با دستور «کاسکو برقص»، کاسکو برای شما برقصد باید بارها پس از گفتن «کاسکو برقص»، خودتان شروع به تکان دادن سر و گردن خود کنید. در این مورد نیز پس از مدتی متعاقب گفتن «کاسکو برقص»، کاسکو شروع به رقصیدن می کند.

کاسکو می تواند برخی از صداها یا دستورات را از روی صداهای دیگر تداعی کند و متعاقب شنیدن آن عملی را انجام دهد یا حرفی بزند. به طور مثال، کاسکویی که یاد گرفته است با کف زدن شما برقصد، ممکن است هر صدایی شبیه کف زدن؛ مثل زدن روی قابلمه، بشکن زدن و غیره باعث رقصیدن کاسکو شود.کاسکو بسیاری از حرکات نمایشی و آکروباتیک؛ مثل رقصیدن، چرخیدن دور قفس، آویزان کردن خود از سقف قفس «به یک انگشت، یک پا، دو پا یا فقط به منقار»، حرکات سریع سر و گردن و غیره را معمولاً در پاسخ به درخواست صاحب خود یا یکی از افراد خانواده یا برای جلب توجه انجام می دهد و معمولاً در پاسخ به درخواست صاحب خود یا یکی از افراد خانواده یا برای جلب توجه انجام می دهد و معمولاً در تنهایی به ندرت چنین حرکاتی را انجام می دهد. این نکته ثابت می کند که کاسکو پرنده ای باهوش و بازیگوش است و هر وقت که بخواهد با چنین ترفندها صاحب خود یا افراد خانواده را وادار می کند که با آن همبازی شود.
ثابت شده است که کاسکو به اندازه یک بچه ی 4 ساله عقل دارد. کاسکو صاحب خودش را از روی چهره او، صدای او، پوست دست او و حتی بوی او می شناسد. بر همین اساس، اگر صاحب کاسکو هر نوع لباس یا کلاهی بر سرش بگذارد، کاسکو او را می شناسد. همچنین به محض شنیدن صدای او قبل از ورود به خانه، نزدیک بودن صاحبش را تشخیص می دهد و ابراز احساسات می کند. همچنین اگر کسی با پوشیدن لباس یا کلاه صاحب کاسکو بخواهد آن را گول بزند و خودش را صاحب کاسکو معرفی کند، کاسکو به سهولت می فهمد.
برچسب ها: سخن گویی کاسکو

ارسال نظر

* نام:
* ایمیل: (منتشر نمی شود)
   وب سایت: لطفا آدرس سایت خود را وارد کنید با http://)
* نظر:
کد را وارد نمائید